Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100’de Aynı Günde Birden Fazla Rekor!

BIST 100 endeksi haftalardır zirveden inmeyerek rekorlarını yeniliyor. Gün içinde iki rekora daha kavuşan endekste son durum ne? İşte detaylar;
BIST 100’de Aynı Günde Birden Fazla Rekor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi küresel krizlere göğüs gererek yeni rekorlara imza atıyor. Zirve seviyelerden inmemekle kararlı olan endeksin yükselmesinde başarılı çıkışlarıyla dikkat çeken şirketler etkili oldu. Endeksin olumlu performansı sosyal medya üzerinde gözlerin üzerine dikilmesini sağladı. BIST 100 hem gördüğü en yüksek seviye hem de en yüksek günlük kapanış rekorunu tazeledi.

Gün içinde Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) yayımladığı raporda da borsaya olan talepte büyük artış görüldüğü fark ediliyor. Kripto paralardaki çöküş ve küresel ekonomik durgunluklar insanları güvenilir bir yatırım ortamı aramaya mecbur bırakıyor.

MKK verileri gözlemlendiğinde 31 Ekim 2022 tarihinden itibaren hisse senedi, yatırım fonu, devlet içi borçlanma senetleri, özel sektör borçlanma araçları toplamındaki yatırımcı sayısı 29,39 milyona ulaştı. BIST 100’ün haftalardır her gün rekor tazeleyen duruşu, yatırım yapmak ve kazanç sağlamak isteyenler için açık kapı oldu.

Bankacılık endeksi (XBANK) yüzde 2,94 artarken holding endeksi (XHOLD) yüzde 1,34 kayıp yaşadı.

Sektör endeksleri incelendiğinde en çok kazandıran endeks yüzde 3,97 ile kimya, petrol, platstik endeksi (XKMYA) oldu. En çok düşen endeks ise yüzde 3,87 ile ulaştırma oldu.

BİST 100’de Aynı Günde Birden Fazla Rekor!

Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 önceki kapanışa göre 11,52 puan arttı. Günü yüzde 0,25 puan kazançla 4.668,52 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi. Gün içinde gördüğü en yüksek seviye rekorunu ise 4.784,01 puana çıkardı.

Analistler, küresel çaptaki jeopolitik risklerle küresel pay piyasalarının karışık seyrettiğini, ancak Borsa İstanbul’un pozitif duruşuna devam ettiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu