Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsaya Akın Sürüyor: Yatırımcı Sayısı Rekor Kırdı!

Borsada pay senedi yatırımcısı 15 Kasım’da 3 milyonun üzerine çıkarak yeni rekorunu kaydetti. MKK verilerinin detayları şöyle…
Borsaya Akın Sürüyor: Yatırımcı Sayısı Rekor Kırdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son haftalarda yerli yatırımcı adeta borsaya akın etti. İnsanlar yüksek enflasyon karşısında birikimlerini korumaya çalışırken, borsanın diğer araçlara kıyasla atak yapması da bu tarafa olan ilgiyi artırdı.

Dolar cephesinde haftalarca yaprak kımıldamaması, altındaki durgunluk ve kriptolardaki çöküş hisse senedi piyasalarına yatırım yapmaktan başka seçenek bırakmadı.

Coinlerini satanlar borsaya girmeye başlarken, faizlerin düşürülmesi de bir başka önemli faktör olarak konuşulması gereken konular arasına yer alıyor.

Hal böyle olunca borsadaki yatırımcı sayısı da giderek artıyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK), yayımladığı güncel verileri sizler için derledik.

Toplam Yatırımcı Sayısı 30 Milyona Dayandı

Toplam Yatırımcı Sayısı 30 Milyona Dayandı
Kaynak: MKK Veri Analiz Platformu

MKK verilerine göre 31 Ekim 2022 itibarıyla hisse senedi, yatırım fonu, devlet içi borçlanma senetleri, özel sektör borçlanma araçları toplamındaki yatırımcı sayısı 29,39 milyona ulaştı.

GCM Yatırım Banner

15 Kasım 2022 itibarıyla pay senedi yatırımcı sayısı ise 3 milyon 48 bin 848 ile rekor kırdı. İki hafta öncesindeki raporda bu sayı 2 milyon 844 bin 273 olarak açıklanmıştı. Sene başında ise 2 milyon 300 bin civarındaydı.

MKK sosyal medya hesabından paylaştığı tabloda, yılbaşından bu yana yatırımcı sayısının yüzde 28,8’e denk gelen 681 bin kişi arttığını bildirdi.

Söz konusu dönemde kayden saklanan menkul kıymetlerin piyasa değeri 5,44 trilyon TL’den 6,20 trilyon TL’ye çıktı. Bakiyeli yatırımcı sayısı 5,75 milyondan 5,97 milyona, bakiyeli hesap sayısı ise 7,27 milyondan 7,61 milyona yükseldi.

Dün itibarıyla pay senetlerinin piyasa değeri 5,16 trilyon TL olarak güncellendi. 2022 yılının başında 2,18 trilyon TL ola piyasa değeri, Temmuz ayından bu yana hız kesmeden yükseliyor.

Devlet içi borçlanma senedi verilerine bakıldığında çok fazla değişkenlik göstermeyen bir grafik görüyoruz. 31 Ekim sonunda 98,9 bin olan yatırımcı sayısı 99,3 bine yükselirken, 235,49 milyar TL olan piyasa değeri ise 234,16 milyar TL’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.