Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Yeni Haftaya 4839 Puandan Başladı! Borsada Neler Oluyor?

Haftalardır kayıplar vererek soru işaretlerini artıran Borsa İstanbul, günü yükselişle tamamlamayı başardı. İşte detaylar;
BIST 100 Yeni Haftaya 4839 Puandan Başladı! Borsada Neler Oluyor?
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz haftalarda tahminlerden çok daha fazla düşüş gösteren BIST 100 endeksi haftaya yükselişle başladı. Uzmanlar borsada düşüşlerin görüleceğini, durgun bir havanın olacağını fakat yüksek ihtimalle 5000 puanın altına inilmeyeceğini vurguluyordu.

Beklentilerden daha kötü bir performans gösteren Borsa İstanbul’da işlem hacmi büyük oranda düşmüş durumda. Söz konusu düşüşler uzun vadeli yatırımcılar için fırsat olarak değerlendirilse de kısa vadeli yatırımcılar için uygun bir ortamdan bahsedilmiyor.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 Yeni Haftaya 4839 Puandan Başladı! Borsada Neler Oluyor?Kaynak: Paratic Piyasalar

Cuma günü kapanışını 4812 puandan yapan BIST 100 endeksi, yeni haftaya 4806 puandan başladı. Günün büyük bölümünde satışlar görülse de 16:00 itibarıyla alımların yapıldığı görüldü. Gün sonunda endeks yüzde 0,5 artışla 4839 puandan kapanış yaptı.

Psikolojik seviye olarak kabul edilen 5000 seviyeye hala uzakta olan BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 26,53 puan yükselirken toplam işlem hacmi 55 milyar lira seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

BIST 100’de 4700 seviyesi destek, 4850 ve 4900 puan direnç olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3 ile kimya en çok kaybettiren ise yüzde 2,1 ile bilişim oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1,14 değer kaybederken holding endeksi yüzde 0,47 artış gösterdi.

Bankacılık sektörüne yönelik endişeler azalsa da küresel piyasalar için artan petrol fiyatları yeni bir risk oluşturdu. Analistler, artan petrol fiyatlarının enflasyonla mücadeleyi engelleyebileceğini, küresel piyasaların yeni haftaya karışık başladığını kaydetti.

BIST 100’de hisselerin 41’i prim yaparken 56’sı geriledi. En çok işlem gören şirketler Tüpraş (TUPRS), Ereğli Demir Çelik (EREGL), İş Bankası (ISCTR) ve Koza Altın İşletmeleri (KOZAL) oldu.

“İş Kötüye Gidiyor”

Borsayla ilgili yorumlarını paylaşan Tunç Şatıroğlu, Ziraat’ın alımlar yaptığı kritik seviyeleri “müdafaa hattı” olarak tanımlamıştı. 2 farklı kritik seviyenin kırıldığına dikkat çeken Şatıroğlu, bu saatten sonra Ziraat’in 1 numaralı alıcı olduğu bir durumun söz konusu olmayabileceğini belirtti. İşin zaten çok kötüye gittiğini, Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) borsaya fon kaydırıldığını paylaştı. Bunun borsadan çıkanların gidip dolar almaması için uygulandığının söylendiğini aktardı.

Bu saatten sonra borsa için çok bir savunma yapılmayacağını, Kur Korumalı Mevduatta (KKM) vadeyle ilgili değişiklik yapıldığını, faiz üst sınırının kaldırıldığını hatırlattı. Dolarla ilgili tahminlerin yoğunlaştığı süreçte borsada düşüşleri görerek riske girmek istemeyenlerin KKM’ye geçtiğini aktardı.

“4500’e Kadar Düşebilir”

Ekonomi Ekranı’nda konuşan Sadık Mazanoğlu, borsada işlem hacminin 150 milyar TL’den mevcut seviyelere düştüğünü söyledi. Yukarı tepkilerin hacim az olduğu için çok cılız kaldığını, BIST 100’de 4500 puana kadar geri çekilme ihtimalinin olduğunu belirtti.

Kısa vadede yeni pozisyon almak için 5000 seviyesinin geçilmesinin gerektiğini kaydetti. Mevcut seviyelerin orta ve uzun vade için çok uygun olduğunu, hisselerin çok ucuz olduğunu bildirdi.

KKM gibi alternatiflerin piyasayı, borsayı etkilediğini, piyasaya para girişinin olmadığını dile getirdi.

Yurt dışında yaşanan bankacılık kriziyle ilgili endişelerin ciddi şekilde azaldığını, oradaki olumlu havanın yurt içinde hissedilmediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın