Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ereğli Neden Düşüyor? Uzmandan “En İyisi Olacak” Yorumu

Bilançosu beklentilerin altında kalan ve temettü vermeyeceğini açıklayan EREGL için gidişat nasıl olacak? Hangi seviyeler önemli?
Ereğli Neden Düşüyor? Uzmandan “En İyisi Olacak” Yorumu
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da en çok işlem gören hisselerin arasına sıklıkla adını yazdıran Ereğli Demir Çelik (EREGL), son günlerde sert düşüşleriyle gündeme geliyor. 2022 yılındaki net karını sadece yüzde 16 artırabilen EREGL, Borsa İstanbul’da işlem gören ve güçlü bilançolar açıklayan birçok şirketin gerisinde kaldı.

Şirketin 2022 yılı net karından temettü vermeyeceğini bildirmesi de yatırımcıların tepkisine neden olmuştu.

Yapılan açıklamada yatırım döneminde olunması ve sağlıklı nakit akışının sürdürülmesinin amaçlandığı aktarılmıştı.

Borsa İstanbul’da BIST 100’de ciddi kayıplar devam ederken piyasa değeri açısından güçlü olan şirketlerde de sert kayıplar görülüyor. Yatırımcılar özellikle bu şirketlerdeki düşüşlerin devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Ereğli Neden Düşüyor? Uzmandan “En İyisi Olacak” YorumuKaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

21 Şubat tarihinde 53 TL’yi gören EREGL, devam eden günlerde diğer şirketler gibi düşüş gösterdi. Güne 35 TL’den başlayan EREGL, günlük yüzde 2 kayıpla 34,6 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık zarar yüzde 4,5’i, aylık ise yüzde 19,5’i gösteriyor. Yılın en düşük seviyesi 25,6 TL iken en yüksek seviyesi 53,5 TL olarak kaydedildi.

İnfo Yatırım’a konuşan Uzman Sertaç Ekeke, EREGL’nin artık orta vadede değil uzun vadede alınabilecek bir kağıt olduğunu söyledi. Kısa vade için bu şirketi göz ardı ettiğini aktardı. Mevcut seviyelerin EREGL için dip seviyeler olduğunu paylaştı. Hissenin üzerinde ortak satışı ve piyasanın hoşlanmadığı bir haber akışı baskısı olduğunu belirtti.

Hissenin 31 – 32 TL’ye kadar gerileyebileceğini, bunun uzun vadeli yatırımcılar için oldukça iyi seviyeler olduğunu sözlerine ekledi. Uzun vadeli düşünenler için EREGL’nin en iyisi olabileceğini ifade etti.

Şirketin temettü dağıtmamaya karar verdiğini, bu tutarı yatırıma ayırdığını dile getirdi. Uzun vadede bu yatırımların dönüşünün çok sert ve pozitif olacağını söyledi.

Kısa vade için EREGL hamlesinin erken olduğunu, ancak 2023 içinde mutlaka yukarı tepki yapacağını aktardı. 35 – 32 TL arasında alınabileceğini, 43 TL’ye ulaştığında ise elden çıkarılabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, EREGL’nin uzun vadeli değer yatırımcılığı için güzel bir noktaya geldiğini belirtti. 35 TL’nin üzerinde kalabilirse yeniden bir toparlanma görülebileceğini aktardı.

Tuncay Turşucu ise çelik üretiminin, ihracatının ve dolar cinsinden değerinin ciddi oranda düştüğüne işaret ederek EREGL için sektörün çok kötü durumda olduğunun altını çizdi. Fakat en kötünün geride kalmış olabileceğini, birkaç çeyrek daha zayıf gidişatın ardından toparlanma olacağını söyledi. Mevcut seviyelerin uzun vadeli yatırımcılar için çok büyük fırsatlalar yarattığını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın