Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Endeksinde 104k Üstünde 120k Düşüşündeki Seyir Yukarı Yönlü Kırılabilir!

Borsa İstanbul'da gözlenen gözlenen hareket, küresel risk iştahındaki toparlanma ve yabancıya hala cazip görünen ülke varlıkları başlığında endeksin analizi.
BIST 100 Endeksinde 104k  Üstünde 120k Düşüşündeki Seyir Yukarı Yönlü Kırılabilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul geliyor… Borsa İstanbul 100 endeksi bugün 102.221 puanı gördü. Endeksin aylık hareket marjı 87.399 noktası ile 102.221 olarak güncellendi. Makas açısının yükselmesi, yatırımcının 100 bin puan üzerine gelindiğinde satışların başlayacağına dair beklentisinin gerçekleşmemiş olmasına karşılık hala primlenen Türkiye varlıkları… Görüntü güzel, bu seyri bozacak yurt içi, yurt dışı herhangi bir açıklama gözlenmiyor.

120 bin puandan düşen endeks 84.655 seviyesinde yıllık bazlı dip noktasını kaydetmişti. 2019 başlarında düşük hacimler ve zayıf görünümün ardından küresel borsa endekslerinde başlayan toparlanma süredinde de geriden gelen bir grafik gözlenmişti. Şu sıralar dünya borsalarından pozitif ayrışan varlıklar için 120 bin puandan başlayan düşüş eğiliminin kırılıp kırılmadığı söz konusu.

Öncelikle ele alınacak ilk durum Türkiye’nin seçim arefesi ve bunu politik alanda yapılacak hamleler yani negatif sayılabilecek yansımalar olarak gören yabancı yatırımcı. Türk lirasının performansı, lira endekse ters orantıda hareket ederken 5,50 bandından 5,27 seyrine ulaştı. Ve endeks ağırlığı yüksek kağıtların bazılarındaki yavaş hareket. Örneğin Türk Hava Yolları THYAO hissesi, hisse an itibarıyla 14,84 TL’den işlem görürken endeksin dünkü kapanışına oranla normal şartlarda olması gereken fiyat 19,0 TL/p civarı idi.

Borsa İstanbul Primlenmesinde 104k Psikolojisi ve Küresel Endekslerin Duruşu

104 Bin Puanın Üzerindeki Görüntü ve Küreseller Pozitif Etki YaratabilirBIST 100 endeksinde bugün 102.185 puanda görülen işlemler ile sabah seansı anlık %0.40’lık bir primlenme gösteriyor. Endeks Perşembe gününü 101.774 puandan kapatmıştı. 120k seviyesinden başlayan düşüşün yukarı yönde kırıldığını okuyabilmek adına 104.000 puanın üzerinde gözlenecek kapanışların izlenmesi gerekmekte.

Küresel taraftan endekse bakacak olursak, Asya pazarında geçtiğimiz gün gerçekleşen düzeltmenin ardından endeksler bugünü de artıda kapattı. Hong Kong Hong Seng Endeksi %1.43, Tokyo Nikkei 225 Endeksi %0.97 ve Güney Kore KOSPI’si %1.52 oranında değerlendi. Wall Street piyasalarındaki görüntü ise Dow Jones Endeksi’nin ülkesinden %0.35’lik negatif ayrışması ile izlenirken Perşembe gününde S&P 500 %0.14 ve Nasdaq %0.68 değer kazandı.

GCM Yatırım Banner

MSCI Türkiye Bir Yıldız Gibi Parlarken Düşen Ülke CDS’i Pozitif Yansıyor

Artan MSCI Türkiye ve Azalan CDS Marjı Güzel Tabloyu SüslüyorMSCI Türkiye Endeksi %2.2 yükselerek sene başından bu yana getirisini yine artırdı. 2019 yılıile endeksin artışı %14.0 oldu. Türkiye 5 yıllık CDS marjındaki görüntü dünya haritasına bakıldığında kırmızı renkteki sınırlı sayıda gözlenen ülkeler arasında yer alsa da geçtiğimiz zamanlardaki ürkütücü seviyelere kıyasla 306,14 fiyatından işlem görmekte. CDS haftalık değişiminde %9.69, aylıkta %12.71’lik azalmalar gösterdi. Lakin yıllık bazda ise %91.56’lık bir artış hala ciddi bir boyutta.

CDS marjı bilindiği üzere kıymetler ticaretinde bir risk sigorta primi olarak gözleniyor ve işlem çarpanında yüksek boyutlarının olması sigortalanacak kıymet boyutuna göre değişse de marjın önemi hayli yüksek. Öte yandan bir risk göstergesi olarak takip edilen CDS’de kaydedilen düşüş seyri yine Türk pazarını desteleyen bir faktör olarak karşımızda.

Artan Risk İştahı ve Teknik Bakışta BIST 100

Yeniden Düzelen Risk İştahı BIST 100'e Olumlu YansıyabilirYine makro taraftan bir açıda küresel risk iştahındaki geçtiğimiz günkü bozulma sinyali kırılmış durumda. Başkan Donald Trump’ın Çin ABD ticaret savaşları gündemindeki görüşmeleri başlığında, Trump’ın olumsuz tweeti ve hükümetin aksi yöndeki hareketi bir dalgalanmaya yol açmıştı. Yükselen risk iştahında bozulma görülmesine kaynak olan bu durumun ardından, iştah yine kabarmaya başlamış durumda. ABD’de kısmi kapalı hükümet tarihi kapalılık rekorları kırarken ülke varlıklarına para girişinin devam etmesi yine ele gelecek görece bir pozitif durum.

BIST 100 endeksi için haftanın son işlem gününde teknik tarafın işaret ettiği verilerde denge noktası (günlük baz PP) 101.288 seviyesinde gözlenebilir. Yaklaşık olarak denge noktasının üzerinde 1.000 puanlık bir duruş gösteren endeks 102.261 seviyesinde yorumlanabilecek direnci işaret ediyor. Hatta bu banttaki sıcak temas direncin kolay kırılması ve bir sonraki 102.747 direncine dokunulmasına yol açabilir.

Genel anlamda tüm gelişmeleri, ekonomik verileri ve politik taraftaki hareketi global boyuttan bir bakış ile BIST 100 endeksine uyarladığımızda görünümün olumlu seyri artarak devam etmekte.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın