Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mobius Gelişen Piyasa Hisseleri için ‘Cazip’ Görüşünü Tekrarladı

Gelişen piyasaların ünlü yatırımcısı Mark Mobius gelişen piyasa hisse senetlerinin cazip ve alım için uygun olduğu yorumunu tekrarladı. İşte detaylar;
Mobius Gelişen Piyasa Hisseleri için ‘Cazip’ Görüşünü Tekrarladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ünlü ve tecrübeli yatırımcı Mark Mobius, gelişen piyasa hisse senetlerinde değerlemelerin son derece cazip olduğunu dile getirirken, gelişmiş ülkelere göre çok düşük olduklarını söyledi. Hisselerin alım için uygun olduğu yorumunu tekrarlayan Mobius, 2018 yılının Ağustos ayında gelişen piyasalardaki yatırım fırsatlarına dikkat çekmişti.

Gelişen piyasaların ünlü yatırımcısı Mobius, gelişen piyasa varlıklarında alım için uygun zaman olduğunu düşünüyor.

Gelişen Piyasa Varlıkları Alım için UygunMobius’a göre; Türkiye, Hindistan ve Brezilya varlıkları alım için uygun. Cuma gücü Singapur’da Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği bir mülakatta, özellikle Hindistan ile ilgilendiklerini belirtti. Hindistan’da yaptığı iki haftalık tatil sonrasında değişime hayran kaldığını ifade etti.

Mobius yatırımcıların alım yapma nedeniyle ilgili olarak hisse senedi, döviz tahviller olmak üzere tüm varlıkları, ticaret savaşı ve FED’in sıkı para politikasına yönelik endişelerle 2018’i kötü geçirmesinin ardından gelişen piyasa ekonomilerinin birçoğundaki müthiş iyileşmeye dikkat çekti.

Mobius parasının yüzde 30’unu Hindistan’a, yüzde 30’unu Brezilya ve Arjantin’e, yüzde 30’unu Polonya ve Romanya gibi ülkelere yatıracağını açıkladı.

Mobius Parasının Yüzde 30'unu Hindistan'a YatıracakMark Mobius, geri kalan kısmını ise Çin ve Asya’nın diğer yerlerine dağıtacağını da söyledi. Franklin Templeton’da geçirdiği 30 yılın ardından geçen yıl Mobius Capital Partners LLP’yi kuran gelişen piyasa yatırımcısı, David Ingles ve Rishaad Salamat ile gerçekleştirdiği mülakatta Hindistan’dan yoğun bir şekilde bahsederek, “Bu baya inanılmaz, ve tabii o büyüklükte bir ülke için yüzde 7 büyümeye bakıyorsunuz, bu çok etkileyici,” ifadelerini kullandı.

Fiyat/kazanç ve piyasa değeri/defter değeri rasyolarına işaret ederek gelişen piyasa hisselerinde değerlemenin çok cazip olduğu görüşünü tekrarladı. Gelişmiş ekonomilerden çok daha düşük olduklarını bir kere daha vurguladı. Kasım ayında ise gelişmekte olan piyasalardaki hisse senetlerini çok ucuz bulduğunu söylemiş, satın alma için bir fırsat olduğunu dile getirmişti.

GCM Yatırım Banner
Asya piyasalarındaki seyre baktığımızda ise ABD-Çin ticari geriliminin yatışma belirtilerinin teknoloji hisseleri için olumlu etkileri gözleniyor.

Asya'da Müzakereler İzleniyorDevam eden ticari gerilime dair, gelecek hafta yapılması planlanan müzakereler öncesinde ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD ve Çin’in ticaret savaşını sonlandırması konusunda istekli olduğunu; ama anlaşmanın Çin’in ekonomik reformları daha da derinleştirip derinleştirmeyeceğine ve piyasalarını daha da açıp açıkmayacağına bağlı olduğunu dile getirdi. Asya piyasalarında bu gelişmeler izlenirken, Renault’taki üst düzey görev değişimi bugünün gündemi oldu

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.