Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BİSAM Açıkladı! Yoksulluk Sınırı 34 Bine Yaklaştı

BİSAM'ın Mart ayı raporuna göre açlık ve yoksulluk sınırındaki yükseliş hız kesmeden devam etti. Detaylar haberde...
BİSAM Açıkladı! Yoksulluk Sınırı 34 Bine Yaklaştı
Yorum

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Mart ayında açlık sınırını 9 bin 591 liraya, yoksulluk sınırının 31 bin 241 liraya yükseldiği açıklamasından sonra bir veri paylaşımı da Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi’nden (BİSAM) geldi.

BİSAM, 2023 Mart ayına ilişkin açılık ve yoksulluk sınırı verilerini bugün açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı ( sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar) yani açlık sınırı 9.752 TL oldu.

Söz konusu dönemde yoksulluk sınırı 33.754 TL’ye yükseldi.

BİSAM Şubat ayı raporunda açlık sınırını 9 bin 234 TL, yoksulluk sınırının ise 31 bin 939 TL olduğunu açıklamıştı.

Raporda, yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık tutarının 2.649 lira, yetişkin bir kadın için tutarın 1.820 lira olduğu belirtildi.

Günlük Harcama Tutarı 300 TL’yi Geçti

Bunun yanında günlük harcama tutarının 325 TL olduğu aktarıldı. Günlük harcamalarda 114,60 TL ile en yüksek maliyet grubu süt ve süt ürünleri oldu. Sorasında 61.60 lira ile Et, tavuk ve balık grubu, 61.26 lira ile sebze ve meyve, 23.4 TL ile ekmek, 19.44 lira ile katı yağ ve sıvı yağ geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu