Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşmiş Milletler’den Suriye Uyarısı: Ülke Bunu Kaldıramaz!

Birleşmiş Milletler, Suriye ile ilgili yeni bir rapor yayımladı. Ülkedeki çatışmaların daha geniş bir alana yayılabileceği konusunda uyarı yapıldı. Detaylar haberde;
Birleşmiş Milletler’den Suriye Uyarısı: Ülke Bunu Kaldıramaz!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) yayımladığı yeni raporda Suriye’nin geleceğine yönelik riskleri ortaya koydu. 11 yıldır devam eden savaşın, ülke çapında birkaç cephe hattının son aylarda alevlenmesinin ardından büyük ölçekli çatışmalara dönüşle bir kez daha kaynama riski altında olduğu konusunda uyarı yapıldı.

BM Suriye Komisyonu Başkanı Paulo Sérgio Pinheiro konuyla ilgili açıklamasında “Suriye daha geniş çaplı bir savaşa dönüşü kaldıramaz, ancak bu noktaya doğru gidiyor olabilir” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere 2011 yılında Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı düzenlenen protestoların, yabancı güçleri çeken ve Suriye’yi kontrol bölgelerine ayıran bir iç savaşa dönüşmesinden bu yana ülkede yüz binlerce insan öldü ve milyonlarca insan evsiz kaldı.

İran ve Rusya’nın Esad’ın Suriye topraklarının yüzde 70’ini geri almasına yardım etmesi, ABD’nin IŞİD militanlarını mağlup eden Kürt savaşçıları desteklemesi ve Türkiye’nin sınırına yakın bir tampon bölge kurmasıyla son yıllarda çatışmalar azaldı. Ancak BM, çeşitli alanlar arasındaki fay hatlarının artık yeniden ısınmaya başladığını söyledi.

Pinheiro: Suriye’deki Savaşın Bittiği Konusunda Yanılmışız

Pinheiro, Cenevre’de gazetecilere verdiği demeçte “Bir noktada Suriye’de savaşın tamamen bittiğine dair bir fikrimiz vardı” dedi. Ardından raporda belgelenen olayların durumun böyle olmadığını kanıtladığını da sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

50 sayfalık raporda, bu yılın ilk altı ayında ülke genelinde “temel insan hakları ve ağır insancıl hukuk ihlallerinin” arttığı tespit edildi.

Raporda, ülkenin kuzeydoğu ve kuzeybatısında düzinelerce sivilin ölümüne, yiyecek ve suya erişimin kısıtlanmasına neden olan çatışmalar ve hava bombardımanlarına da yer verildi.

Komisyon, hükümet kontrolündeki bölgelerde eski muhalefet liderlerinin ölümlerini, ev baskınlarını ve gözaltı merkezlerinde devam eden işkence ve kötü muameleyi belgeledi.

Megally’den Artan Şiddet Uyarısı

Komisyon üyesi Hanny Megally, muhalefetin elindeki bölgelere yönelik Rus hava saldırılarının son birkaç ayda daha da arttığını söyledi. Megally gazetecilere verdiği demeçte “Giderek artan şiddet görüyoruz” şeklinde konuştu.

Bunların yanında, 2022’nin ilk altı ayında Suriye’de bir düzineden fazla İsrail saldırısı belgelendi. Buna Şam Uluslararası Havalimanı’na yapılan ve alanı yaklaşık iki hafta hizmet dışı bırakan bir saldırının da dahil olduğu ifade edildi.

Ayrı bir gelişmede, Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’ye muhtaç ailelere gıda, barınak ve diğer destek sağlamak için ülke genelinde dağıtılacak olan 756 milyon dolarlık ek insani yardım açıkladı.

BM, ekonomik krizin, temel mal ve hizmetlere erişimlerini daha da zorlaştırması nedeniyle Suriye’de her zamankinden daha fazla insanın ihtiyaç sahibi olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.