Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Krallık Ekonomisi Resesyon Korkusuna Rağmen Kasım’da Büyüdü

Birleşik Krallık’ta Kasım ayı büyüme rakamları açıklandı. Ekonomistler, durgunluğun önlenmek yerine basitçe ertelenebileceğini düşünüyor.
Birleşik Krallık Ekonomisi Resesyon Korkusuna Rağmen Kasım’da Büyüdü
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından aktarılan verilere göre İngiltere GSYİH’sı Kasım ayında yüzde 0,1 büyüyerek ekonomistlerin beklentilerine adeta meydan okudu. Bu veri İngiltere’nin dördüncü çeyrekte teknik resesyona girme olasılığını azalttı.

Yapılan yakın tarihli bir anket, Britanya ekonomisi için kasvetli bir genel tablonun ortasında yüzde 0,2′lik bir daralma öngörüyordu .

2022′nin üçüncü çeyreğinde yüzde 0,3′lük bir daralma görüldü, ancak Ekim’de aylık reel GSYİH’de yüzde 0,5′lik bir artış ve Kasım’daki yüzde 0,1′lik sürpriz büyümenin ardından, teknik durgunluk şimdilik önlenmiş görünüyor. .

Hizmetlerdeki artış Birleşik Krallık genelinde , özellikle demiryolu ve posta sektörlerinde , toplu grev eyleminin olumsuz etkilerinin bir kısmını dengeledi.

ONS, “Posta ve demiryolu işçilerinin grevlerinin doğrudan etkisi demiryolu taşımacılığı ile posta ve kurye faaliyetleri sektörlerinde görülebilse de, bu grevlerin etkisini daha geniş ekonomideki diğer faktörlerden izole edemiyoruz” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlara Göre Resesyon Riski Sürüyor

Raymond James’in Avrupa stratejisti Jeremy Batstone-Carr, “Bugünün verileri, durgunluk koşullarının sığ olmasına rağmen, bir ekonomik daralmanın devam ediyor olma olasılığını pek gizleyemez” açıklamasında bulundu.

İngiltere Merkez Bankası, Birleşik Krallık ekonomisinin en az dört çeyreklik bir resesyon yaşayacağını tahmin ediyor. Merkez bankasının agresif para politikası sıkılaştırması, Kasım ayında çift haneli rakamlara ulaşmaya devam eden enflasyon nedeniyle kısa vadede etkisini sürdürebilir.

Artan gıda ve enerji fiyatları, genişleyen endüstriyel eylem ve ülkenin sağlık hizmetleri üzerindeki benzeri görülmemiş baskı yaratıyor. Borçlanma maliyetinin faaliyet üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.