Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Kamu-İş: Açlık Sınırı Ocak’ta Asgari Ücreti Geçti

Yeni yılda asgari ücretin zamlı hali cebe girmeden buhar oldu. Birleşik Kamu-İş’in hesaplamalarına göre açlık sınırı Ocak ayında 10 bin liraya yaklaştı.
Birleşik Kamu-İş: Açlık Sınırı Ocak’ta Asgari Ücreti Geçti
HABER GİRİŞ

Yeni yılın ilk açlık-yoksulluk sınırı verileri geldi. Asgari ücretin zamlı halinin yüksek enflasyon ortamında vatandaşların alım gücünü iyileştirmede faydalı olmayacağı endişelerini hatırlatacak yeni bir sonuç paylaşıldı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Ocak ayına ilişkin açlık-yoksulluk araştırmasından elde ettiği verileri açıkladı.

Ocak ayı verilerine göre yeni yılda açlık sınırı aylık bazda 737 lira arttı. Bu artışla birlikte dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaç giderlerini karşılaması için ele alınan açlık sınırı Ocak ayında 9 bin 796 liraya yükseldi.

Dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarının yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da karşılaması için harcaması gereken tutarı ifade eden yoksulluk sınırı önceki aya göre 870 lira artışla 26 bin 994 liraya çıktı.

Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılan harcamalar ise 133 liralık artışla 17 bin 198 oldu.

GCM Yatırım Banner

Yoksulluk Sınırı Bir Yılda 12 Bin Liraya Yakın Arttı

Geçen yılla kıyaslama yapıldığında açlık sınırı 4 bin 872 lira, yoksulluk sınırı 11 bin 981 lira ve gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama tutarı 7 bin 109 lira artış gösterdi.

8.506 lira olarak açıklanan yeni asgari ücret ile Ocak ayı açlık sınırı arasındaki fark 1.290 liraya ulaşmış oldu.

Yoksulluk sınırı ile asgari ücret arasındaki makas ise son verilerle daha çok açıldı. Yoksulluk sınırı ile asgari ücret arasındaki fark 18.488 lira olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.