Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Sonraki Boğa Piyasasına Yön Verebilecek 3 Kripto Para Birimi

2023 yılı yaklaşıyor. Yeni yıl, yeni bir kripto boğa koşusuna sahne olabilir mi? Peki, buna hangi kripto varlıklar öncülük edebilir? Detaylar...
Bir Sonraki Boğa Piyasasına Yön Verebilecek 3 Kripto Para Birimi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası, krizlerle geçen bir yılı geride bırakmaya hazırlanırken gözler 2023’ün getireceklerine çevrildi. Her ayı piyasasının bir sonu olduğunu düşünen yatırımcılar, uzun süren kripto düşüş trendinin yeni yıl içinde sonlanabileceğini düşünüyor. Peki, olası bir boğa koşusuna hangi kripto para birimleri öncülük edebilir?

2022 yılı, kripto varlıkların fiyatlarının dibe vurması ve ardından kademeli olarak artmasıyla sektör adına oldukça farklı bir hikaye ortaya koydu. Tüm bunlar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) gösterge faiz oranlarını agresif bir şekilde artırması, FTX’in çökmesi, enflasyon tehdidi gibi pek çok makroekonomik faktörün sonucuydu.

Ancak şu anda pek çok kripto para birimi düzeltme yolunda ve yatırımcılar, 2023’teki bir sonraki boğa koşusunu bekliyor. Düşükten alıp yüksekten satmak her zaman kripto alanında para kazanmanın en önemli yollarından biri olmuştur. Analistlere göre üç kripto para birimi, bir sonraki boğa piyasasına liderlik etme potansiyeline sahip ve şu an itibarıyla düşük fiyatları, yatırımcılar için en iyi fırsatı sunuyor.

İşte bir sonraki boğa piyasasına öncülük edebilecek en iyi 3 kripto para birimine kısa bir bakış:

  • Bitcoin – Bir sonraki boğa piyasasına önderlik etme için yeterli güce sahip kripto varlık.
  • Ethereum – Şu sıralar yatırım yapmak için en iyi akıllı sözleşme platformu.
  • Polygon – Genel kabul görme yolunda öncülük eden MATIC.

Bitcoin (BTC)

Kripto alanındaki düşüş trendine bakıldığında, 2022 yılı BTC fiyatlarının 16 bin doların altında işlem gördüğüne tanık olduğu için olumlu bir kripto yılı değildi. Ancak yıl bitmek üzere ve kripto meraklıları, BTC’nin 2023’teki performansı konusunda oldukça iyimser.

GCM Yatırım Banner

Bilindiği üzere SEC başkanı, Bitcoin’in bir menkul kıymet değil, bir emtia olduğunu açıkladı. Bu, BTC yatırımcılarına gerçekten önemli bir netlik sağladı ve onu kurumsal yatırımcılar için en çekici yatırımlardan biri olarak konumlandırdı. Bir sonraki boğa koşusuna öncülük etmesini sağlayacak büyük sermaye girişlerinin yolunu açtı.

Yatırım bankası Goldman Sachs gibi şirketlerin tamamen Bitcoin’e adanmış bir ticaret masası bile var. Bunlar, kurumsal benimseme oranını önemli ölçüde artıracak, bu da önümüzdeki yıllarda kriptonun fiyat artışını destekleyecektir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

21 milyon tokenlık sınırlı arz, lehine bir başka noktadır. Küresel benimseme arttıkça, kıtlık zaman içinde daha yüksek fiyatlara yol açar. Ayrıca, dünya daha dijital hale geldikçe, yeni yatırımcılar servetlerini depolamak için altın yerine Bitcoin gibi yenilikçi varlıkları arayacaktır.

BTC’nin kullanım alanının artışı, kriptonun bir sonraki boğa piyasasına liderlik etmesinin beklenmesinin bir başka nedenidir. Amiral kripto para birimi, vatandaşlarına çok sayıda finansal fırsat sunarak El Salvador gibi ülkelerin parasal egemenliklerini yeniden kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Diğer birçok gelişmekte olan ülke, El Salvador’un duruşunu takip etmeyi planlıyor ve bu da BTC’yi şimdi satın almak için ideal bir yatırım haline getiriyor.

Ethereum (ETH)

Ethereum, programlanabilir akıllı sözleşmelerin lider sağlayıcısı olarak önemli bir avantaja sahiptir. Kripto kışına rağmen, ağ nihayet Eylül ayında The Merge olarak bilinen çok beklenen bir yükseltme gerçekleştirdi. Kriptonun blockchain ağını, yoğun kaynak kullanan Proof-of-Work’ten enerji verimli Proof-of-Stake protokolüne geçirdi.

Geçiş, ETH’ye fiyatlarında beklenen artışı sağlamasa da, Ethereum ağı artık DeFi, NFT’ler, dApp’ler ve diğer uygulamalar için oldukça verimli, hızlı ve sürdürülebilir bir yuva haline geldi. Üstelik geçiş, onu her zamankinden daha merkezi olmayan hale getirerek 71 milyon kullanıcısının Ethereum varlıklarını stake etmesine izin verdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Merge, platform için son güncelleme değil, üzerinde çalışılan çok sayıda başka yükseltme ve gelişme olduğu için bir başlangıç niteliğindedir. Şu anda tüm gözler, Sharding gibi platformda önemli ölçeklenebilirlik çözümleri sunan bir sonraki geçiş aşamasına çevrilmiş durumda. Uzmanlara göre Ethereum’un ölçeklenebilirliğini ve kapasitesini geliştirmek için çok aşamalı bir yükseltme olan Sharding, uzun süredir devam eden ölçeklenebilirlik üçlemesini çözebileceği için Ethereum ağı için oyunun kurallarını değiştirebilir.

Üzerinde çalışılan çeşitli gelişmeler ve artan kurumsal benimseme ile ETH, 2023’te bir sonraki boğa piyasasına liderlik edebilir. Yazım itibarıyla 1281 dolar gibi nispeten uygun bir değerden işlem görürken şimdi iyi bir alım seçeneği olabilir.

Polygon (MATIC)

Polygon, Ethereum gibi blockchain ağlarının tıkanıklığını gidermek ve daha ölçeklenebilir hale getirmek için tasarlanmış bir Layer-2 protokolüdür. MATIC fiyatları kripto piyasasının çoğu gibi düşmüş olsa da, Polygon gelişmiş teknolojik başarıları ve yüksek profilli ortaklıkları ile dirençli kaldı. Web 3.0, metaverse ve DeFi’yi çevreleyen mevcut trendler, Polygon’u daha da ana akım haline getirecek ve onu ideal bir satın alma seçeneği haline getirecek.

Bu yılın başlarında, Polygon, Ethereum ölçeklendirme çözümleri portföyünü genişletmek için yaklaşık 13 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile en son finansman turunda yaklaşık 540 milyon dolar topladı. Bu ve yüksek işlevselliği sayesinde MATIC, Walt Disney, Coca-Cola, Nike, Starbucks, Mercedes Behance, Stripe, Twitter, Draftkings, Wyre ve hatta bankacılık devi JPMorgan Chase gibi büyük ve tanınmış şirketlerden bazılarının dikkatini çekiyor.

Büyüyen bu liste, MATIC’in 2023’te bir sonraki boğa piyasasına liderlik edebilecek kripto para birimlerinden biri olduğunun açık bir işareti.

Daha fazla şirket ve platform Polygon’u benimsemeye başladıkça, MATIC’in fiyatı yeni zirvelere yelken açabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.