Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Şirket Daha Dünya Bankası’nın Kapısını Çaldı

Şirketlerin finansman ihtiyacı yurt içindeki yüksek faizlerle karşılanmazken, Karsan Otomotiv’den sonra Merko Gıda da Dünya Bankası’na gitti.
Bir Şirket Daha Dünya Bankası’nın Kapısını Çaldı
HABER GİRİŞ

Sıkılaşma adımları kredi musluklarını kapatırken, şirketler finansman ihtiyaçlarını karşılamak için yurt dışında borçlanmaya gitmek durumunda kaldı. Yüksek faizlerden kaçınmak isteyen kimi şirketler Dünya Bankası kredisine yöneldi.

Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 2023 sonunda Dünya Bankası’ndan milyon euroluk kredi almasından sonra Merko Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den de benzer adım geldi. Merko Gıda, Dünya Bankası’na kredi başvurusunda bulunduğunu ve onay aldığını açıkladı.

Şirketin, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştığı açıklamada, Türkiye’deki finansman maliyetlerinin aşırı yükünü azaltmak için uluslararası alanda ucuz finansman bulma arayışına girildiği söylendi.

Bu kapsamda Eximbank aracılığıyla Dünya Bankası’nın sürdürülebilirlik temalı kredisi için 1 milyon euro tutarında başvuruda bulunulduğu açıklandı.

Başvurunun bugün onaylandığı, kredi faizinin yüzde 3,30 oranında olduğu ve vadesinin 2 yıl geri ödemesiz olmak üzere toplamda 6,5 yıl olarak belirlendiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Merko Gıda Hisse (07.02.2024)
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada MERKO koduyla işlem gören şirket hisseleri Ocak ayının sonundan itibaren 10 günü aşkın süre aralıksız yükseliş gösterdi.

Yıllık primini yüzde 105’e çıkaran MERKO, aylık yüzde 35, haftalık ise yüzde 20’ye yakın yükseliş yaşadı.

Bu yıl 12,09 TL seviyesini direnç olarak gören hisseler, TSİ 17.21 itibarıyla yüzde 3’ün üzerinde artıda 11,47 TL’den kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın