Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binlerce Ürün Mevzuata Uygun Değilmiş! Bakan Rakam Verdi

Katıldığı bir toplantıda açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 233 bin ürün partisinin denetlendiğini ve bunlardan 10 bin 881 adetinin uygunsuz olduğunu duyurdu.
Binlerce Ürün Mevzuata Uygun Değilmiş! Bakan Rakam Verdi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ticaret Bakanlığında gerçekleştirilen Piyaza Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu 2024 Hazırlık Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Bolat, hem iç piyasada hem de ithalat aşamasında yoğun denetimler yaptıklarını belirtti.

Kurallara uymayan, vatandaşın sağlığını tehlikeye atan, piyasada rekabeti bozan firmalara geçit vermediklerini ve vermeyeceklerini söyledi. Ürünlerin gözetim ve denetim sisteminin daha etkin, güçlü ve caydırıcı bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini paylaştı.

“10 bin 881 Partisi Uygunsuz Bulundu”

Bolat, 2023’te iç piyasada gıda, makine, tekstil, beyaz eşya, yapı malzemeleri gibi pek çok ürün grubuna yönelik toplamda 233 bin ürün partisinin denetlendiğini ve bunlardan 10 bin 881 adet partisinin uygunsuz bulunduğunu açıkladı.

Mevzuatlara uygun olmayan ürünlerin, taşıdıkları risklere göre piyasadan toplatıldığını, geri çağrıldığını veya imha edildiğini duyurdu. Sorumlu taraflara idari para cezasının uygulandığını ifade eden Bakan Bolat, gözetim ve denetimlerin devam ettiğini dile getirdi.

Yeni Eylem Planı 2024’te Uygulamaya Alınacak

Bakanlık olarak ithalat aşamasında cep telefonlarından oyuncaklara, tıbbi cihazlardan yapı malzemelerine kadar pek çok ürünü denetlediklerini, uygunsuz ürünlerin ithalatına müsaade etmediklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi’nde (TARKES), halihazırda 105 bin firma adına işlem yapan 14 bin kullanıcı bulunduğunu paylaştı.

2024-2025 dönemi çalışmalarının temelini oluşturacak olan Ulusal Piyasa Gözetim ve Denetim Eylem Planı’nın kabul edileceğini, gelecek dönemde ürün güvenliğiyle piyasa gözetimi ve denetimi alanındaki hukuki altyapıyı geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.