Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binance Kripto Para Borsasına Toplu Dava Açıldı!

Dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance yeni bir dava ile karşı karşıya! Bu kez adres İtalya. Detaylar haberde;
Binance Kripto Para Borsasına Toplu Dava Açıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Binance borsası yine bir dava haberi ile gündeme geldi. Bir grup İtalyan ve uluslararası yatırımcı, 2021’de birden fazla borsa kesintisi sırasında meydana gelen kayıplar için Binance’ten tazminat talep eden bir toplu dava açtı.

Küresel çapta hizmet sunan en büyük kripto para borsası Binance, geride kalan yıl kritik ticaret zamanlarında platform kesintileri sırasında uğradığı zararlar için tazminat talep eden bir grup yatırımcının açtığı toplu dava ile karşı karşıya. Borsa yetkilileri bu nedenle Perşembe günü bir İtalyan mahkemesine çıkacak.

Binance ve CEO Zhao’ya Toplu Dava!

Bir grup İtalyan ve uluslararası Binance kullanıcısı, Kasım 2021’de şirkete ve şirket CEO’su Changpeng Zhao’ya karşı dava açtı. Platformun çevrimdışı olduğu ve kullanıcıları borsa dışı bıraktığında gerçekleşen birden fazla olay şikayet konusu oldu.

Yatırımcılar kesintilerin, ticaret pozisyonlarını değiştirmelerini olanaksız hale getirdiğini ve “on milyonlarca dolarlık” zarara yol açtığını iddia ediyor.

Binance, aslında işlem hacimleri arttığında çevrimdışı kalan tek kripto borsası değil. Büyük haberler kripto para birimlerinin fiyatlarını yükselttiğinde, yatırımcılar borsalara akın ediyor ve borsalar büyük bir yük altında kalıyor.

GCM Yatırım Banner

Davada ayrıca Binance’in İtalyan kullanıcılarının platformda kaldıraçlı vadeli işlemler yapmasına izin vermesinin, ülkenin finansal düzenlemelerini ihlal etmesine neden olduğu iddia ediliyor. Vadeli işlemler, bir varlığın gelecekte belirli bir fiyat ve zamanda satılmasına yönelik ticaret anlaşmaları olarak biliniyor.

İtalya’nın mali düzenleyici kurumu geçtiğimiz yılın Temmuz ayı içinde ülkede yatırım hizmetleri sağlamaya yetkili olmadığı konusunda Binance’i uyarmıştı.

Borsa, bu senenin başlarında İtalya’daki düzenleyici tarafından tutulan kripto servis sağlayıcıları listesine kaydolmak için onay aldı. Tescilin kendisi, yerel yönetmeliklere uygunluk anlamına gelmemekle birlikte sadece firmaları ülkedeki kara para aklamayla mücadele standartlarına tabi tutmanın bir öncüsü olarak nitelendiriliyor.

Geçen yıl, bir grup İtalyan Binance kullanıcısı, konsorsiyumun yöneticisi Michele Ficara Manganelli’ye göre, kesintilere bağlı kayıpların nasıl kurtarılacağı konusunda tavsiye almak için İsviçre blok zinciri konsorsiyumuna başvurdu. Konsorsiyum, yatırımcıları temsil etmesi için Milano merkezli hukuk firması Lexia Avvocati’yi görevlendirdi.

Dagnino, Binance’i Suçladı

Binance, etkilenen yatırımcıları tazmin etmeyi teklif etse de, Lexia Avvocati’nin yönetici ortağı Francesco Dagnino’ya göre önerilen tazminat “önemsenmeyecek derecede” bir miktardı. Dagnino, Binance’in kesintilerden kaynaklanan kayıpları telafi etme teklifine atıfta bulunarak “Bazı yatırımcılar tarafından söylenen, kabul edenlere bile herhangi bir geri ödeme yapılmadığıydı” dedi.

Dagnino, Binance aleyhindeki diğer iddialara değinerek, Binance’in İtalyan müşterilere düzenleyici onayı olmadan ve yerel yasalara uymadan vadeli işlem ticareti sunduğunu da söyledi.

Ayrıca, bir sonraki adımın mahkemenin toplu davayı kabul edip etmeyeceğine karar vermesi olduğunu ve ardından yatırımcıların davaya katılmaya başlayabileceklerini söyledi. Davaya katılan en az 100 yatırımcı olduğunu, ancak daha fazlasının katılacağını belirtti. Manganelli, davanın tazminat isteyen İtalyan ve Avrupalı ​​Binance yatırımcılarına açık olacağını da sözlerine ekledi.

Binance’den bir yetkili 15 Eylül’de Milano Mahkemesi’ne gelmezse, bir yargıç davaya Binance olmadan karar verecek ve şirket savunma beyanında bulunma hakkını kaybedecek.

Geçtiğimiz gün Ethereum Merge güncellemesi için uyarılar yapan Binance dava ile ilgili kullanıcıların endişelerini hızlı bir şekilde gidermeyi amaçladığını belirten yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Diğer tüm kuruluşlar gibi, yasal işlemler bağlamında paylaşabileceklerimiz sınırlı. Kullanıcıları ilk sıraya koymak Binance için temel bir ilke olmuştur.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.