Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bill Gates Yapay Zeka Gelişimini Durdurmaya Karşı Çıktı

Yapay zeka konusunda endişeler sürerken Bill Gates, Elon Musk’ın da imzaladığı açık mektuba verdiği yanıtla dikkat çekti.
Bill Gates Yapay Zeka Gelişimini Durdurmaya Karşı Çıktı
HABER GİRİŞ

Aralarında Elon Musk’ın olduğu bir grup yapay zeka uzmanı ve sektör yöneticisi, geçen hafta yayımladıkları açık mektupla gündeme gelmişti. Grup, toplum ve insanlık için potansiyel risklere atıfla gelişmiş (Microsoft destekli OpenAI’nin GPT-4’ünden daha güçlü) yapay zeka deneylerini durdurma çağrısı yapmıştı.

Microsoft kurucusu milyarder Bill Gates, yapay zekayı durdurma çağrılarının zorlukları çözmeyeceğini söyledi. Gates, açık mektuptan bu yana yaptığı ilk kamuya açık yorumuyla teknolojinin geleceği hakkında bir tartışmayı ateşledi.

Reuters’a konuşan Gates, bir duraklamanın küresel olarak nasıl işe yarayabileceğini anlamak zor olduğu için yapay zekadaki gelişmelerin en iyi nasıl kullanılacağına odaklanmanın daha iyi olacağını savundu.

Bununla birlikte herhangi bir duraklamanın ayrıntılarının uygulanmasının karmaşık olacağını dile getirdi. Kimin durabileceği ya da hangi ülkenin, neden durmak isteyeceğini anlayamadığını vurguladı.

Microsoft, ChatGPT sahibi OpenAI’ye milyarlarca dolarlık yatırım yaparak benzerlerini geride bırakmaya çalıştı. Ayrıca Gates, yapay zekanın yükselen bir destekçisi oldu.

GCM Yatırım Banner

Açık mektuptan bir gün önce yayınlanan ve 21 Mart tarihli “Yapay Zeka Çağı Başladı” başlıklı bir blogda, yapay zekanın dünyanın en kötü eşitsizliklerinden bazılarının azaltılmasına yardımcı olmak için kullanılması gerektiğine inandığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.