Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Musk’ın Yapay Zeka Uyarısında Gerekçe: İnsanlık için Risk

Yapay zeka konusunda endişeleriyle sık sık gündeme gelen milyarder Elon Musk'ın yanında bini aşkın kişi, açık mektup imzaladı.
Musk’ın Yapay Zeka Uyarısında Gerekçe: İnsanlık için Risk
HABER GİRİŞ

Aralarında Elon Musk’ın olduğu bir grup yapay zeka uzmanı ve sektör yöneticisi, bugün yayımlanan açık mektupla uyarıda bulundu. Buna göre grup, topluma ve insanlığa yönelik potansiyel risklere atıfta bulunan mektupta OpenAI’nin yeni piyasaya sürülen GPT-4’ünden daha güçlü sistemler geliştirmeye altı aylık bir ara verilmesi için çağrı yaptı.

Çağrının gerekçesi, toplum ve insanlık için potansiyel riskler olarak gösterildi.

Kâr amacı gütmeyen kurulyş Future of Life Institute tarafından yayımlanan ve Musk dahil 1000’den fazla kişi tarafından imzalanan mektup, bu tür tasarımlar için ortak güvenlik protokolleri bağımsız uzmanlar tarafından geliştirilene, uygulanana ve denetlenene kadar gelişmiş yapay zeka geliştirmeye ara verilmesi çağrısında bulundu.

Mektupta, “Güçlü yapay zeka sistemleri, yalnızca etkilerinin olumlu olacağından ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olduğumuzda geliştirilmelidir” ifadeleri dikkat çekti.

“Dev yapa zekay deneylerini durdurun” başlığıyla yayımlanan mektup, gelişmiş yapay zekanın dünya üzerindeki yaşam tarihinde derin bir değişikliği temsil edebileceğini ve orantılı özen ve kaynaklarla planlanıp yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Ancak son aylardaki denemelerin, yaratıcılarının bile anlayamayacağı şekilde güçlü dijital zihinler geliştirmek için bir yarışı ortaya serdiğine dikkat çekildi.

Tüm yapay zeka laboratuvarlarını GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka sistemlerinin eğitimine en az 6 ay ara vermeye çağıran gruba göre;

Bu duraklama herkese açık ve doğrulanabilir olmalı ve tüm kilit aktörleri içermeli,

Böyle bir duraklama hızlı bir şekilde yasalaştırılamazsa, hükümetler devreye girmeli ve bir moratoryum başlatmalıdır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın