Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilgin’den Bağ-Kur’luların Emeklilik Şartlarına Yönelik Açıklama

Bakan Vedat Bilgin, Bağ-Kur’luların emeklilik şartlarına yönelik açıklamada bulundu. Detaylar haberde...
Bilgin’den Bağ-Kur’luların Emeklilik Şartlarına Yönelik Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ankara Ticaret Odasının (ATO) 29. Dönem 6. Olağan Meclis Toplantısı’nda Bağ-Kur’luların emeklilik şartlarıyla ilgili konuştu.

Bakan Bilgin, uzun zamandır bekleyen 3600 ek gösterge, EYT, sözleşmeli ve geçici işçilerin kadro sorununa çözüm ürettiklerini kaydetti. Çözülemeyen tek meselinin taşeron meselesi olduğunu vurguladı.

Bağ-Kur’luların emekliliği hak etme koşullarının SSK’lılar ile aynı seviyeye getirilmesi yönündeki talep hakkına konuştu. Küçük işletmelerde çalışanların hem emekçi hem sermayedar olduğunu söyledi. Bu işletmelerin sahipleri için büyük işletmelerin emeklilik şartlarını geçerli sayamayacaklarını kaydetti.

Bilgin, “Mikro işletmelerde prim gününü yeniden düzenlemek lazım. Bu da önümüzde. Bütün hazırlıklar bitmiş, ilk fırsatta yapacağımız düzenlemelerden biridir. Esnafımıza, tüccarımıza verdiğimiz sözdür.” dedi.

Türklerin asker olduğu kadar tüccar bir millet olduğunu belirten Bilgin, ticaret bilinmeseydi burada bin yıl yaşanamayacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Türkiye’nin dışa bağımlılığı hakkında konuşarak bugün açılışı gerçekleşen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin önemine değindi. Tesisin devreye girmesiyle Türkiye’nin enerji kaynaklarının çeşitleneceğini bildirdi.

Yakın bir zamanda ATO Başkanı Baran, Bakan Bilgin’den emeklilik için gerekli olan 9 bin prim gün sayısını azaltılmasını istemişti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.