Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilgin: 1,5 Milyon Kişi EYT Şartını Sağlıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, milyonların merakla beklediği asgari ücret, EYT ve sözleşmeli personel ile ilgili açıklama yaptı.
Bilgin: 1,5 Milyon Kişi EYT Şartını Sağlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Mesleki Yeterlilik Kurumunun 2023 yılı bütçe görüşmelerinde sözleşmeli personel, asgari ücret ve EYT ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, sözleşmeli personelin çalışma şartlarını değiştirmeyi düşündüklerini belirterek sözleşmeli memurların bu ay içerisinde kadrolu hale geleceğini açıkladı.

Birkaç gün önce sözleşmeli kapsamında kadroya alınacak toplam 500 bin kişinin olduğunu söyleyen Bilgin, düzenleme kapsamında sadece 4B’lilerin olacağını bildirdi.

“1,5 Milyon Kişi EYT Şartını Sağlıyor”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili açıklamada bulunan Bilgin, EYT düzenlemesinin Aralık ayında Meclis’e geleceğini söyledi.

EYT şartlarını sağlayan 1,5 milyon kişinin olduğunu aktardı. Bu sene 3600 ek gösterge meselesini düzenlediklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Emekçiler Enflasyona Karşı Korunacak”

Asgari ücret konusuna değinen Bakan Bilgin, Aralık ayında komisyonun toplanacağını bildirdi. Tüm emekçilerin enflasyonun etkisinden korunacak şekilde belirleneceğini ifade etti. Emeğin tahrip edilmesinin önüne geçileceğini aktardı. Sosyal devlet duyarlılığı ile işe başladıklarını aktardı.

Bilgin, ücretin ne kadar olacağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Konuya yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yakın bir zamanda asgari ücret anketi başlattı. Ücretin belirlenmesi için bu çalışmanın başlatıldığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın