Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilanço Sonrası Hisseye “AL” Tavsiyesi Yağıyor

Üçüncü çeyrek bilançosunu paylaşan Garanti Bankası'na bugün yatırım kuruluşlarından pozitif yorum geliyor. İşte GARAN hisseleri için güncellenen tavsiyeler:
Bilanço Sonrası Hisseye “AL” Tavsiyesi Yağıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul her ne kadar savaş gerilimiyle sert rüzgara maruz kalsa da bilançolardaki coşkuyla yatırımcısını güldürmeye devam ediyor. Özellikle önde gelen şirketlerden gelen bilançolar, hali hazırdaki yatırımcısına kötü günlerde moral veriyor. Bunlardan birisi de dün üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Garanti Bankası oldu.

Garanti dün akşam saatlerinde yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal raporunu yayımladı ve 9 aylık dönemde net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artırarak 57,2 milyar liraya yükseltti. Üçüncü çeyrekte ise 23,6 milyar liralık net kar ile 18,49 milyar liralık beklentilerin çok üzerinde bir sonuç açıkladı. Özkaynak karlılığını ilk 9 ayda yüzde 41,1 artıran bankanın aktif karlılığı da yüzde 4,5 seviyesinde gerçekleşti.

Garanti’nin bilançosu sonrasında bugün yatırım kuruluşlarından hedef fiyat güncellemesi geldi. Bu yorumlardan önce hisselere göz atacak olursak; GARAN kodlu hisseler TSİ 11:40 sularında yüzde 0,12 yükselişle 48,5 lirada seyrediyor.

GARAN - 31.10.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bankanın hisseleri Ekim ayının başında 55,05 liraya kadar yükselmişti. Savaş gerilimiyle güç kaybeden hisseler, Ağustos ayının ortasında 58,65 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti. Savaş gerilimiyle 44,16 liraya gevşeyen hisseler, geçen hafta itibarıyla toparlanma eğilimi göstermeye başladı.

Şimdi hisseler için hedef fiyat güncellemelerine göz atalım:

GCM Yatırım Banner

YapıKredi Yatırım – Hedef Fiyatı 58 TL’den 68 TL’ye Yükseltti

YapıKredi Yatırım raporunda, Garanti’nin üçüncü çeyrek net kârının piyasa beklentisinin yüzde 26 üzerinde gerçekleştiğine dikkat çekerek, sonuçların sınırlı olumlu olarak değerlendirildiği belirtildi. Banka için AL tavsiyesini koruyan uzmanlar, 12 aylık hedef fiyatı 58 liradan 68 liraya yükseltti.

YapıKredi Yatırım GARAN Yorumu
Kaynak: YapıKredi Yatırım

Hedef fiyatın yüzde 40 getiri potansiyeline işaret ettiğini belirten YapıKredi Yatırım, “Bankanın 2023/24 özkaynak karlılığının %42/%35 olmasını tahmin ediyoruz. Özkaynak maliyeti varsayımımız ortalama %28 seviyesindedir. Garanti sene başından bugüne XU100’a göre %22 daha olumlu performans gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Yatırım Finansman – Hedef Fiyatı 56,90 TL’den 63,50 TL’ye Yükseltti

Yatırım Finansman yaptığı değerlendirmesinde Garanti’nin beklentileri aşan üçüncü çeyrek net kârının, çeyreklik yüzde 46,5 özkaynak kârlılığına işaret ettiğine dikkat çekti. Kurum 2023 net kâr tahminini 60,5 milyar liradan 78,3 milyar liraya yükseltirken, 2023 üçün 88,7 milyar liraya yükselttiğini belirtti.

Değerlendirmede, “TL kredi getirilerinde iyileşmenin politika faizi artışları ve TCMB tarafından açıklanan sadeleşme adımlarıyla desteklenmeye devam edeceğini ve Banka’nın da güçlü çekirdek faiz geliri üretimiyle marjlar üzerindeki baskısının hafifleyeceğini düşünüyoruz,” ifadelerine yer verildi.

Hedef fiyatı 56,90 liradan 63,50 liraya yükselttiğini belirten Yatırım Finansman uzmanları, yüzde 31 yukarı potansiyelle Endeks Üzeri Getiri tavsiyesini koruduklarını açıkladı. Aynı zamanda yüzde 27,2 sürdürülebilir özsermaye kârlılığı, yüzde 27 risksiz getiri oranı ve yüzde 5 hisse risk primine dayalı değerlendirme yaptıklarını da ifade ettiler.

Şeker Yatırım – Hedef Fiyatı 54,25 TL’den 76,50 TL’ye Yükseltti

Garanti’nin beklentilerin çok üzerinde net kâr açıkladığına değinen Şeker Yatırım, hedef fiyatı 54,25 liradan 76,50 liraya yükselttiğini açıkladı. Bankanın net ücret ve komisyon gelirleri ile diğer bankacılık gelirlerinin beklentilerinden daha kuvvetli geldiğini söyleyen kurum, net faiz gelirleri ve kredi karşılıklarının negatif gerçekleştiğine dikkat çekti.

Şeker Yatırım raporunda, “Banka 3 milyar TL serbest karşılığı serbest bırakmıştır ve toplam tutar 3 milyar TL’ye gerilemiştir. Ticari kâr yüzde 47 azalarak 7 milyar seviyesine gerilemiştir ve bizim 6,8 milyar TL beklentimizin hafif üzerindedir,” diyerek bilançoya yönelik beklentilerini açıkladı.

2023 – 2026 net kâr tahminlerini yukarı yönlü revize ettiklerini belirten kurum, yeni hedef fiyatlarında yüzde 58 artış potansiyeli bulunduğunu belirtti. AL tavsiyesini koruyan uzmanlar, hissenin 2024 yılı tahminlerine göre benzerlerinden yüzde 14 iskontolu olabileceğini de ifade ettiler.

Vakıf Yatırım – Hedef Fiyatı 50,80 TL’den 64,60 TL’ye Yükseltti

Vakıf Yatırım Garanti’nin üçüncü çeyrek kârının 18,3 milyar lira gelmesini beklediğini açıklarken, çeyreksel bazda yüzde 27 artışla 23,4 milyar lira olarak bildirildiğine dikkat çekti.

Bankanın uzmanları günlük bültende, “3Ç23 döneminde bankanın swap maliyetleri dahil net faiz gelirlerinde çeyreksel %17 artış gözlenirken, net ücret ve komisyon gelirlerindeki çeyreksel %53 seviyesindeki yükseliş ve ticari kardaki %32 artış, net kar büyümesine pozitif katkı verdi,” ifadelerine yer verdi.

Vakıf Yatırım GARAN Yorum
Kaynak: Vakıf Yatırım

Beklentilerini aşan net karlılık sonucunda hedef fiyatı 64,60 liraya yükselttiklerini belirten Vakıf Yatırım uzmanları, kısa vade için “endeksin üzerinde getiri” uzun vade için AL tavsiyesini koruduğunu söyledi. Ayrıca sonuçların hisse performansına olumlu yansımasını beklediklerini de rapora eklediler.

Ak Yatırım – Hedef Fiyatı 60 TL’den 66 TL’ye Yükseltti

Ak Yatırım bugün yayımladığı günlük bültende Garanti Bankası’nın analist tahminleri fazlasıyla geride bırakan bir net kâr açıkladığını belirtti. Serbest karşılıkların iptalinden sağlanan 3 milyar lira gelir dışında, net komisyonların beklentilerini 2,1 milyar lira aşmasının da sonuca olumlu etki ettiğini ifade ettiler.

Bültende, “Banka mevduat promosyonları ve marj gelişimine dikkat çekti; komisyonların güçlü kalacağını ve son düzenleme sonrası zorunlu menkul kıymet baskısının rahatladığını vurguladı. TÜFE tahvil gelirinin 4Ç23’te artarak 15 milyar TL civarında (Ekim TÜFE %62,5) olmasını, çekirdek net faiz gelirinin ılımlı, net ücretlerin %7,5 civarında artışını, Hazine gelirinde düşüşü, faaliyet giderinde %11 civarı artışı ve model güncellemesiyle net kredi maliyetinde belirgin artışı öngörüyoruz,” yorumuna yer verildi.

12 aylık hedef fiyatın yüzde 10 artışla 66 liraya yükseltildiğini belirten kurum, yüzde 36 getiri potansiyeli ile görüşünü, Endekse Paralel Getiri’den Endeksin Üzerinde Getiri’ye yükseltti.

Deniz Yatırım – Hedef Fiyatı 67,70 TL – AL Tavsiyesi

Bilançoyu günlük bülteninde değerlendiren Deniz Yatırım, AL tavsiyesini koruduğunu belirtti. Hedef fiyatın ise 67,70 lira olduğunu belirten kurum, serbest karşılık çözülmesi hariç beklenti üstü net kâr rakamının hisse fiyatı üzerinden sınırlı olumlu etkisi olmasını beklediklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın