Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden’dan Orta Doğu Çıkışı: “Asla Çekip Gitmeyeceğiz!”

Cidde’de güvenlik zirvesine katılan ABD Başkanı Biden, Rusya, Çin ve İran’ı hedef aldı. Ülkesinin Orta Doğu’da aktif rol oynayacağı konusunda Arap liderlere güvence verdi.
Biden’dan Orta Doğu Çıkışı: “Asla Çekip Gitmeyeceğiz!”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Körfez İşbirliği Konseyine (KİK) üye ülkelerle birlikte Mısır, Irak ve Ürdün’ün de davet edildiği Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başladı.

Dokuz Arap ülkesinin liderlerinin yer aldığı zirveye ABD Başkanı Joe Biden da katıldı.
Biden, konuşmasında Rusya, Çin ve İran’ı işaret ederek; “Dünyada ve Orta Doğu’daki düzeni baltalamaya yönelik çabalara şahit oluyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

Çin’in başta Hint-Pasifik bölgesi olmak üzere dünyada baskılarını artırdığını, Rusya’nın ise komşusu Ukrayna’ya karşı acımasız ve haksız bir savaşı sürdürdüğünü söyledi.

İran konusunda, Tahran yönetiminin Orta Doğu’daki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine devam ettiğini sözlerine ekledi.

Hedefinde yer alan üç ülkenin faaliyetlerine karşılık ABD’nin bölgede aktif rol oynamaya devam edeceğini söyleyerek, terörle mücadelede müttefiklerine destek olacağı sözünü verdi.

GCM Yatırım Banner

Biden; “Asla çekip gitmeyeceğiz ve bölgede Çin, Rusya ya da İran tarafından doldurulacak bir boşluk bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

Hiçbir Ülkenin Askeri Yollarla Kontrol Edilmesine İzin Verilmeyecek

ABD güçlerinin katıldığı savaşların devam etmediğini ve bundan dolayı gurur duyduklarını söyleyen Biden; “Bölgede hiçbir ülkenin bir diğerini askeri yollarla kontrol etmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

Orta Doğu’da bulunan ülkelerde insan haklarının güvence altına alınmasının önemli olduğunu vurgulayarak, “ABD her zaman insan haklarını destekleyecektir. Gelecek, nüfuslarının tüm potansiyelini ortaya çıkaran ülkeler tarafından kazanılacaktır” dedi.

“İran’ın Nükleer Silah Edinmesine Asla İzin Vermeyeceğim”

“ABD, kurallara dayalı uluslararası düzene katkıda bulunan ülkelerle ortaklığını desteklemek ve güçlendirmek için çalışacak” diyen Biden, bu ülkelerin dış tehditlere karşı korunmasının sağlanacağını taahhüt etti.

İran konusunda nükleer görüşmelere de değinen Biden, ABD’nin diplomatik faaliyetlerini sürdüreceğinin fakat İran’ın nükleer silah edinmesine asla izin vermeyeceğinin altını çizdi.

Benzer şekilde Biden, Orta Doğu turunda ilk ziyaretini İsrail’e yaparak, ülkenin Başbakanı Yair Lapid ile imzaladığı ortaklık deklarasyonunda İran’ın nükleer silah bulundurmasına izin verilmeyeceğini ilan etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.