Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve İsrail’den İran’a Nükleer Silah Engeli!

ABD Başkanı Biden ile İsrail Başbakanı Lapid, arasında imzalar atıldı. İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin verilmeyecek. Detaylar haberde;
ABD ve İsrail’den İran’a Nükleer Silah Engeli!
HABER GİRİŞ

ABD Başkanı Joe Biden,  birkaç gün önce çıktığı Orta Doğu turun ilk durağı İsrail oldu. Biden, İsrail Başbakanı Yair Lapid ile görüşmesinin ardından ikili arasında Kudüs Müşterek Stratejik Ortaklık Deklarasyonu imzalandı. Buna göre İran’ın nükleer silah bulundurmasına izin verilmeyecek.

İmza töreni sonrası basın açıklaması yapan Başkan Biden, kurallara uymayanlara karşı özgürlüğün korunması için baskı gerektiğini vurguladı. İran’ın nükleer alanındaki hedeflerini kontrol altında tutmak için diplomasinin en iyi yöntem olduğunu söyledi.

Başbakan Lapid, İran’ı diplomasinin durdurmayacağını belirtti. Lapid, “İran’ı durduracak tek şeyin, özgür dünyanın güç kullanacağını bilmesi olacaktır” dedi. Masaya güvenilir bir askeri tehdit koymanın durdurmanın tek yolu olduğunu ekledi.

ABD Başkanı, İran yetkililerine nükleer anlaşmaya dönmeleri için bir yol sunduklarını söyledi. Bu konuda onlardan yanıt beklediklerini ama sonsuza kadar beklemeyeceklerinin de altını çizdi.

Gerekli görülürse son çare olarak Tahran’a karşı güç kullanmaya hazır oldukları uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, geçen haftalarda nükleer müzakere için şartlarını söylemişti. Reisi, nükleer müzakerelerde anlaşmaya varmak için ülkesine yapılan suçlamaların ve yaptırımların kaldırılmasını istemişti.

İran’ın Nükleer Güç Olmasına Asla İzin Vermeyeceğiz

Biden, İran’ın nükleer alanda güçlü olmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Diplomasinin, bu sonuca ulaşmanın en iyi yolu olduğuna inanmaya devam ettiğini söyledi.

Başkan, “Teröre destek veren balistik füze programı ve Hizbullah gibi teröristlere, uzantılarına silah aktarılması gibi İran’dan gelen tehditlere karşı koymak için İsrail ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

İsrail ve Filistin Arasında Kalıcı Barışı Sağlamaya Devam Edeceğiz

Basın açıklamasında İsrail ve Filistin ilişkilerine değindi. Biden, İsrail’in bağımsız, demokratik ve Yahudi bir devlet olarak kalması gerektiğini söyledi.

Bunu sağlamanın da en iyi yolunun ise, her iki halkın yan yana barış ve güvenlik içinde yaşayacağı iki devletli bir çözüm olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.