Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden’dan Enflasyon Açıklaması: Yapılacak Çok İş Var

ABD Bakanı Joe Biden, bugün açıklanan Mayıs ayı enflasyon verilerinin ardından açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor…
Biden’dan Enflasyon Açıklaması: Yapılacak Çok İş Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün küresel piyasalar tarafında beklenen ABD Mayıs ayı enflasyon verisi açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Mayıs ayı için enflasyonun yıllık bazda yüzde 4,0 olarak gerçekleştiğini duyurdu. Aylık bazda ise yüzde 0,1 oranında artış meydana geldi.

Son rakamlar ile son enflasyonda son 2 yılın en düşük seviyesi görülmüş oldu. Bu veriler sonrası ABD Başkanı Joe Biden’dan değerlendirme geldi. Biden yaptığı açıklamada, son verileri çalışkan aileler için iyi haber olarak tanımladı ve ülkede yaşam maliyetini düşürmek için daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

Rakamların, işsizliğin tarihi düşük seviyelerde kalmasıyla aynı zamanda enflasyonla mücadelede devam eden ilerlemeyi gösterdiğini belirten Biden, yıllık enflasyonun Mart 2021’den bu yana en düşük seviyede olduğuna dikkat çekti.

Biden, geçen yıl Ukrayna’daki savaş nedeniyle akaryakıt ve bakkaliye fiyatlarının hızla artmasının ardından enflasyonun 11 ay üst üste düştüğüne vurgu yaptı. ABD Başkanı, geçen yıl hayat pahalılığını azaltmak ve istikrarlı büyümeyi sürdürmek için ortaya konulan planın işe yaradığını söyledi.

İşsizlik oranının, 50 yılı aşkın süredir en uzun süre yüzde 4’ün altında kalarak, enflasyonu hesaba kattıktan sonra bile geçen yılki ücret artışlarını desteklemeye yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Biden sözlerini, “Daha yeni başlıyoruz. ABD’ye yatırım gündemim, burada, evde altyapımızı, üretimimizi ve tedarik zincirlerimizi yeniden inşa etmek ve iyi ücretli işler yaratmak.” ifadeleri ile sürdürdü.

Yönetimi altında, özel sektör şirketleri imalata 470 milyar doların üzerinde yatırım yapıldığını kaydeden Biden, ABD’nin yarı iletkenler ve temiz enerji gibi on yıllar boyunca ekonomik güvenlik için kritik olacak sektörlerde liderliği ele geçirdiğini söyledi.

Biden, gelecekte en iyi günlerin olduğu konusunda hiç bu kadar iyimser olmadığının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın