Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Borç Tavanı Anlaşmasının Feci Bir Krizi Önlediğini Söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde anlaşmaya varılan borç tavanı yükseltilmesine ilişkin konuştu. Ayrıntılar geliyor...
Biden Borç Tavanı Anlaşmasının Feci Bir Krizi Önlediğini Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ekonomisinin temerrüde düşmesinin önüne geçen borç tavanının artırılmasına ilişkin Başkan Joe Biden açıklamalarda bulundu. Başkan Joe Biden, federal harcamaları sınırlandırırken borç tavanını kaldırmaya yönelik bir yasa tasarısını kritik bir anlaşma olarak nitelendirdi. Biden’ın tasarıyı bugün imzalaması bekleniyor.

ABD Başkanı anlaşma ile ilgili, “Kimse her istediğini elde edemedi ama Amerikan halkı ihtiyacı olanı aldı. Ekonomik krizi ve ekonomik çöküşü önledik” açıklamasında bulundu. Uzlaşmalı borç tavanı tasarısı Perşembe akşamı Senato’dan 63′e karşı 36′lık bir farkla geçti ve her iki taraftan da meclisin 60 oy barajını aşarak yeterli desteği topladı. T

Anlaşmaya sayılı günler kala Hazine Bakanlığı, borç tavanı anlaşmasının gerçekleşmemesi halinde, federal hükümetin parasının 5 Haziran’da tükeneceğini tahmin ediyordu.

Biden, bunun hayatı önem taşıdığını belirterek, “Son birkaç yılda kaydettiğimiz tüm ilerlemeler için esas olan, ABD’nin tam inancını ve kredisini korumak ve ekonomimizi büyütmeye devam eden ve bir ulus olarak değerlerimizi yansıtan bir bütçeyi geçirmektir.” diye konuştu.

Anlaşmanın olmaması halinde, Sosyal Güvenlik, Medicare ve askeri maaş çekleri gibi federal yükümlülüklerin yerine getirilmesi mümkün olmayabilirdi. Uzmanlara göre borç tavanının kaldırılmaması, küresel mali piyasaları alt üst eder ve ABD’de işsizliğin artmasına neden olabilirdi.

GCM Yatırım Banner

Tasarı, Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Kevin McCarthy ile Beyaz Saray arasında haftalarca süren yoğun müzakerelerin ardından geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.