Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Saray’dan Suçlama: Çin Bahane Arıyor!

ABD, Çin Büyükelçisi’ni Beyaz Saray’a davet etti. Dikkat çekici açıklamalarda bulunan Koordinatör Kirby, Çin’i bahane bulmakla suçladı.
Beyaz Saray’dan Suçlama: Çin Bahane Arıyor!
HABER GİRİŞ

Çin’in Büyükelçisi Qin Gang’ın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby tarafından Tayvan üzerindeki provokatif eylemleri ile ilgili olarak Beyaz Saray’a çağrıldığı söylendi.

Koordinatör Kirby, Çin Büyükelçisi Qin Gang’ın bir gecede uyguladığı kışkırtıcı eylemler hakkında suçlamak için Beyaz Saray’a çağrıldığını vurguladı. “Tayvan Boğazı’nda istikrar.” diyerek ekledi.

Buna rağmen tüm iletişim hatlarını sürdürmek istediğini yineleyen ABD, “Tek Çin” politikalarında hiçbir şeyin değişmediğine değindi.

ABD: Çin’in Yapacağı Her Şeye Hazırlıklıyız!

Kirby sözlerine Çin’in yapmayı seçeceği her şeye hazır olduklarını belirterek devam etti. ABD’nin Batı Pasifik’te uluslararası hukuka uygun olarak faaliyet göstermekten vazgeçmeyeceğini yineledi.

Tayvan’ın özgürlüğünü desteklediklerini söyleyen Kirby; Yediler Grubu’nun (G7) ve Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin “saldırgan askeri eylemler” için bir bahane olarak kullanılmaması gerektiğini söyleyerek dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Beyaz Saray yetkilisine göre ABD Başkanı Joe Biden’ın ulusal güvenlik ekibinin, iki ülke arasında gerilim yüksek olduğu için Pelosi’nin Tayvan gezisi ve zamanlaması hakkında çekinceleri vardı.

Çin’in Tayvan Eylemleri Süreci

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti Çin’de gerilim yaratmış, Çin Dışişleri Bakanı ABD’nin ateşle oynadığını söylemişti.

Ziyaret öncesinde de ABD’ye uyarılarda bulunan Çin, ziyaretin ardından Tayvan yakınlarında ortak hava ve deniz tatbikatları düzenlediğini duyurmuştu.

Pelosi’nin uçağı indikten sonra alınan ani kararla Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), 4-7 Ağustos’ta Tayvan’ı çevreleyen 6 farklı bölgede askeri tatbikat yapacağını bildirmişti.

Tayvan tarafından gelen açıklamada ise, 27 Çin savaş uçağının hava savunma bölgesine girdiği aktarılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın