Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BETAM: İstanbul’da Satılık Konut Metrekare Fiyatı Yüzde 230 Arttı!

BETAM, Eylül ayında satılık konutların metrekare fiyatlarının artışının devam ettiğini taleplerin ise Mayıs ayından beri azaldığını açıkladı. İşte detaylar...
BETAM: İstanbul’da Satılık Konut Metrekare Fiyatı Yüzde 230 Arttı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde ülkeler ekonomik krizle mücadele halindeyken bu durum birçok sektörü vurdu. Bundan en çok etkilenen biri de konut sektörü oldu. Sektörün gelişiminde dair aylık veri yayımlayan Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) bu gerçeği gözler önüne serdi.

BETAM’ın Sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü Ekim raporuna göre satılık konut ilanları metrekare cari fiyatında artış gerçekleşirken konut talebi endeksinde azalma kaydedildi.

Ortalama Bir Konutun Metrekare Fiyatı Yüzde 196,8 Oldu

Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre Türkiye genelinde satılık ilanında yer alan ortalama bir konutun metrekare cari fiyatı yüzde 196,8 artarak 13 bin 766 TL oldu. İllere göre baz alındığında aynı dönemde metrekare fiyatları İstanbul’da yüzde 229,4, Ankara’da yüzde 205,6 ve İzmir’de yüzde 183,1 artış saptandı. Ülke genelindeki yıllık fiyat artış oranı geçen aya kıyasla 1,9 puan azaldığı açıklandı. Bu oranın 2021 Temmuz ayından sonra ilk kez saptandı.

Ağustos ayında ise ortalama bir konutun metrekare fiyatı yüzde 198,7 artışla 13.091 TL’ye yükselmişti. İstanbul’da yüzde 238,8’lik, Ankara’da yüzde 203,3 ve İzmir’de yüzde 180,4 oranında bir yükseliş kaydedilmişti.

Konut Talep Endeksi Mayıs’tan Beri Azalıyor

Eylül’de konut talep endeksi Ağustos ayındaki yükselişin ardından yüzde 16,7 azaldı. Konut talep endeksinde Mayıs ayından beri büyük çapta azalma görüldüğü bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Satılık konut cari fiyatlarındaki yıllık artış oranı Eylül’de bir önceki aya göre 203,3’ten 205,6’a, İzmir’de yüzde 180,4’ten 183,1’e yükseldi. Ayrıca İstanbul’da ise 238,8’den 229,4’e geriledi. Satılık konut ilan sayısı Eylül ayında ülke genelinde yüzde 2,8’lik artışla 756 bin 805’ten 778 bin 180’e yükseldi.

Konut talebinde Haziran ve Temmuz aylarındaki düşüşün ardından Ağustos’ta bir miktar yükselse de Eylül ayında düşüş devam etti. Konut talebi geçen yılın Eylül ayına kıyasla yüzde 15,7 oranında düştü. Talep göstergesindeki bu düşüşün konut piyasasındaki durgunluk olarak nitelendirildiği ifade edildi.

Bununla birlikte Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı konut satış rakamlarını geçtiğimiz hafta açıkladı. Eylül ayında konut satışları yıllık bazda yüzde 22,9 azalarak 113 bin 402 olarak kaydedildi. Konut satışlarında İstanbul en yüksek paya sahip oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.