Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Besiciye 2500 TL Desteğin Süresi Uzatıldı!

Kırmızı et fiyatlarını kontrol etmek amacıyla getirilen düzenleme için alınan karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Besiciye verilen destek uzatıldı. İşte detaylar;
Besiciye 2500 TL Desteğin Süresi Uzatıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tüketicilere ucuz et sağlanması, besici ve tüketicinin korunması, piyasada fiyat dalgalanmalarının önlenmesi amacıyla başlatılan düzenleme için yeni karar çıktı.

Et Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Ramazan ayı için besiciye verilen desteğin süresi 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldı.

Besici Destek Düzenleme
KAYNAK: Resmi Gazete

Et piyasasının düzenlemesine ilişkin kararda yapılan düzenlemede “2022 yılı Ramazan ayı için ibaresi” yürürlükten kaldırıldı. 2 Nisan 2022 ile 1 Mayıs 2022 tarihleri arası geçerli olan karar, 2 Nisan 2022 ile 31 Aralık 2022 şeklinde değiştirildi. Böylece besiciye verilen desteğin süresi 8 ay uzatıldı.

2500 Liralık Destek Ramazan Ayında Verildi!

Süresi uzatılan Et Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak 2 Nisan itibarıyla yürürlüğe girmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından Ramazan ayı süresince kesimi ve satışı yapılan veya yaptırılan sığır başına yetiştiricilere 2 bin 500 lira destek ödemesi başlatılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Ödemelerin, ESK tarafından hazırlanacak icmal karşılığında gerçekleştirileceği belirtilirken karar kapsamında yapılacak ödemeler için gerekli kaynağın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılı tarımsal destekleme bütçesinden ayrılacağı belirtilmişti.

Verilen destek o dönemde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ramazanda ucuz et imkanı olarak gösterilmişti. Bu arada besici desteğinden kısa süre önce Et ve Süt Kurumu (ESK) kırmızı ete yüzde 48’lik zam yapıldığını duyurmuş, Ramazan öncesi yapılan zam büyük tepkiyle karşılaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.