Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ete Yüzde 48 Zam Haberine Tepkiler Artıyor

Et fiyatlarına yapılan neredeyse yüzde 50’lik zam, gündemde yankı uyandırdı. Zaten yüksek fiyatlarla mücadele eden halktan karara tepki yağdı...
Ete Yüzde 48 Zam Haberine Tepkiler Artıyor
HABER GİRİŞ

Et ve Süt Kurumu (ESK) dün açıkladığı et fiyatlarıyla gündemde büyük yankı uyandırdı. Kırmızı et satış fiyatlarına yüzde 48, beyaz et satış fiyatlarına ise ortalama yüzde 14-15 oranında zam yapıldı.

Yeni fiyat listesi kurumun internet sitesinde yayımlanırken yapılan zamların ardından 1 kg kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya yükseldi.

Eski fiyat listesi ile yeni fiyat listesi arasındaki büyük fark dikkat çekerken zam haberi Twitter’da gündem oldu.
Et Fiyatları Yüzde 48
KAYNAK: Et ve Süt Kurumu

Eski fiyat listesi ile farklar dikkat çekici!

Et Fiyatları
KAYNAK: Et ve Süt Kurumu

1 kg kuşbaşının fiyatı da 62,50 liradan 92 liraya yükseldi. Pirzolanın kilogram fiyatı 152 liraya çıkarken bonfile 228 lira oldu. Beyaz et fiyat listesinde en pahalı ürün 44,50 lira ile derisiz tavuk fileto iken en ucuzu 16 lira ile tavuk ciğer oldu.

Akaryakıta yeni zam da yoldayken et fiyatlarındaki artış vatandaşın tepkisini çekti. Şubat ayında yüzde 55’e dayanarak rekor kıran enflasyonun da ortaya serdiği gibi halihazırda yüksek fiyatların daha da yükseldiği görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada enflasyonla mücadeleyi iyi bildiklerini söylemiş, Türk lirasına güvenin arttığını savunmuştu.

Vatandaşın yanında ünlüler, uzmanlar ve gazeteciler de karara tepki gösterdi. Gazeteci İsmail Saymaz, “Bir kilo kıyma 56 TL’den 83 TL’ye, bir kilo kuşbaşı 62 TL’den 92 TL’ye yükseldi. Bundan böyle fakir fukara eti kıymayı Ramazan çadırında görür.” ifadeleriyle paylaşım yaptı.

Analist Ahmet Mergen de ete yüzde 48 zammın çoğu aileyi sıkıntıya sokacağını ve zaten kişi başına düşen et tüketimi azken bu durumda iyice azalacağını söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Ramazan öncesi yüzde 48 zam için “pes” ifadelerini kullandı.

Eğitim girişimcisi Can Gürses, paylaşımında Türkiye’de bir yılda kişi başı ortalama 28 kg et tüketildiğini belirterek oran zaten dünyanın en düşük yüzdeleri arasında yer aldığını anımsattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın