Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Berkshire Hathaway Kazançlarını Artırırken 1 Milyar Dolar Hisse Aldı

Warren Buffet'in şirketi Berkshire, işletme kazançlarında artış bildirdi. Milyarder isim hisselerini geri almayı sürdürüyor.
Berkshire Hathaway Kazançlarını Artırırken 1 Milyar Dolar Hisse Aldı
HABER GİRİŞ

Berkshire Hathaway, artan durgunluk korkularına rağmen üçüncü çeyrekte işletme karında sağlam bir kazanç elde etti. Şirket işletme kazançlarını yüzde 20 artırırken, Warren Buffett hisselerini geri almayı sürdürüyor.

Omaha merkezli holdingin sigorta, demiryolları ve kamu hizmetleri gibi sayısız işletmeden elde edilen karı kapsayan faaliyet kazançları, üçüncü çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 20 artışa 7.761 milyar dolara ulaştı.

Berkshire, çeyrek boyunca hisse geri alımlarında 1,05 milyar dolar harcadı ve dokuz aylık toplamı 5,25 milyar dolara çıkardı. Geri alım hızı, ikinci çeyrekte satın alınan 1 milyar dolar ile uyumlu seviyede olmaya devam ediyor.

Hisse Yatırımlarındaki Kayıplar Sürüyor

Bununla birlikte, Berkshire, üçüncü çeyrekte, bir yıl önceki 10.34 milyar dolarlık kazancına kıyasla 2.69 milyar dolarlık net zarar açıkladı. Çeyreklik kayıp, büyük ölçüde Berkshire’ın hisse senedi yatırımlarındaki düşüşten kaynaklandı.

Holding çeyrek boyunca yatırımlarında 10,1 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı ve 2022 düşüşünü 63.9 milyar dolara taşıdı. Buffet yatırımcılara herhangi bir çeyrekteki kayıp miktarının çoğunlukla anlamsız olduğunu iletti.

GCM Yatırım Banner

Milyarder yatırımcı, üçüncü çeyrekte Occidental Petroleum’daki düşüşü satın almaya devam etti ve Berkshire’ın petrol devindeki hissesi yüzde 20,8′e ulaştı.

Ağustos ayında Berkshire, yüzde 50′ye kadar hisse almak için düzenleyici onay almıştı. Holding, Eylül sonunda yaklaşık 109 milyar dolarlık bir nakit topladığını bildirdi. Şirket ikinci çeyrek yatırımlarından büyük zarar etmişti.

Önceki çeyrek boyunca gerçekleştirilen yatırımlardan 53 milyar dolar zarar açıklaması yapılmıştı. Warren Buffet, yatırımcılardan hisse senedi yatırımlarındaki üç aylık dalgalanmalara odaklanmamalarını istemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.