Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Berkshire Hathaway İkinci Çeyrek Yatırımlarından Büyük Zarar Etti

Milyarder yatırımcı Warren Buffett tarafından yönetilen Berkshire Hathaway, ikinci çeyrek verilerini açıkladı. Ayrıntılar geliyor...
Berkshire Hathaway İkinci Çeyrek Yatırımlarından Büyük Zarar Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyarder yatırımcı Warren Buffet’ın kurucusu olduğu Berkshire Hathaway, ikinci çeyrek kazanç raporunu açıkladı. Şirketin faaliyet karı, yavaşlayan büyüme korkularına rağmen ikinci çeyrekte yükseldi, ancak genel piyasa kargaşasından etkilenmekten kurtulamadı.

Berkshire’ın sigorta, demiryolları ve kamu hizmetleri gibi sayısız işletmeden elde edilen karı kapsayan işletme kazançları ikinci çeyrekte 9 milyar doları buldu. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 38,8′lik bir artış gerçekleşti.

Şirket çeyrek boyunca gerçekleştirdiği yatırımlarında 53 milyar dolar zarar açıkladı. Warren Buffet, yatırımcılardan hisse senedi yatırımlarındaki üç aylık dalgalanmalara odaklanmamalarını istedi.

Berkshire yaptığı açıklamada, “Herhangi bir çeyrekteki yatırım kazançları ya da kayıpları genellikle anlamsızdır. Hisse başına net kazanç için muhasebe kuralları hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan yatırımcılar için son derece yanıltıcı olabilecek rakamlar sunar” ifadelerini kullandı.

Raporda Pandemi ve Savaş Vurgusu

Berkshire, üç aylık raporunda, yeni COVID-19 varyantları ortaya çıktıkça ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali de dahil olmak üzere jeopolitik gerilimler nedeniyle tedarik zincirlerinde önemli aksamaların ve yüksek maliyetlerin devam ettiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Hisse senetleri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yükselen enflasyonu dizginlemek için yaptığı agresif faiz artırımlarının resesyon korkularına yol açmasının ardından ikinci çeyrekte ayı piyasasına düştü. S&P 500, Mart 2020′den bu yana en büyük çeyreklik düşüşü olan üç aylık yüzde 16′dan fazla zarar bildirdi.

Holdingin A Sınıfı hissesi ikinci çeyrekte yüzde 22′den fazla düştü ve şimdi 28 Mart’a ulaşan tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 20 aşağıda işlem görüyor. Yine de Berkshire’ın hissesi S&P 500′den önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor.

Dev şirket ikinci çeyrekte hisse geri alımlarında yaklaşık 1 milyar dolar harcadığını ve altı aylık toplamı 4.2 milyar dolara çıkardığını açıkladı. Bu, şirketin kendi hisse senetlerinden 3,2 milyar doları geri aldığı ilk çeyrekte görülenden daha yavaş bir geri alım hızı olarak dikkat çekiyor.

Şirket büyük anlaşma yapma ve hisse senedi toplama konusunda daha aktif olmasına rağmen, Haziran sonunda 105.4 milyar dolarlık büyük bir nakit birikimi sağladı.

Berkshire, Mart ayı sonlarında, sigorta devi Alleghany’yi 11,6 milyar dolara satın almayı kabul etmişti. Bu, Buffett’in 2016′dan bu yana en büyük anlaşması olarak kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.