Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Benzin ve Motorine Vergi Artışları Sonrasında Yeni Zamlar Geliyor

Son dönemde yapılan KDV ve ÖTV’ye yönelik yeni düzenlemeler, akaryakıt fiyatlarında artışı beraberinde getiriyor. Ayrıntılar geliyor…
Benzin ve Motorine Vergi Artışları Sonrasında Yeni Zamlar Geliyor
HABER GİRİŞ

Son günlerde yapılan özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisine (KDV) dair oran artışları, bu vergilerin benzin ve motorinde uygulanması nedeniyle, akaryakıt fiyatlarının artmasına neden olacak. Hükümet ün ÖTV’ye 6 ayda bir üretici enflasyonu oranında zam gelmesini öngören teklifi TBMM’ye sundu.

Bu teklifi bugün KDV’nin yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilmesi takip etti. Yeni düzenleme ile (a) bendinde kapsamı belirtilen mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 18’lik KDV, yüzde 20’ye, (b) bendi kapsamında olan mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8’lik KDV ise yüzde 10’a yükseltildi.

Seçim sonrası dolar kurundaki artış nedeniyle fiyatı yükselen akaryakıta bir de çifte vergi zammı gelmiş olacak. Yılın ilk altı ayında üretici enflasyonu yüzde 14,82 olarak gerçekleşti. Halihazırda benzinde litre başında 2,5 TL, motorinde ise 2,06 TL maktu ÖTV alınıyor. Bu vergiye ayrıca yüzde 18’lik KDV ekleniyor.

Meclise gönderilen teklifin yasalaşması ile beraber benzinde maktu ÖTV 2,9 TL’ye yükselecek ve eklenecek KDV ile beraber litre başında 43 kuruş zam gelmesi söz konusu olacak. Motorinde 37 kuruşluk artış olması beklenirken, oto gazın ÖTV’sine de yüzde 14,82 oranında zam gelecek.

KDV’nin yüzde 20’ye çıkarılması ile beraber benzin ve motorinin litresine 40’a kuruşluk ek zam gelmesi bekleniyor. ÖTV zammı ile birlikte her iki akaryakıtın litre fiyatına toplamda 80 kuruş zam gelmiş olacak. Halihazırda İstanbul’da benzin ve motorinin litre fiyatları sırasıyla 26,19 TL ve 24,78 TL olarak uygulanıyor

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.