Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Belçika Mevduat Faizini Artırmak için Tahvil İhraç Edecek

Brüksel, bankaların düşük mevduat faizlerinin artırılması için rekabetçi tasarruf ortamı kurma yoluna gitti. Yüksek faizli devlet tahvili hazırlanıyor.
Belçika Mevduat Faizini Artırmak için Tahvil İhraç Edecek
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) mevduat faizlerini yükseltecek düzenlemelere gittiği günlerde Belçika hükümeti de benzer amaç için farklı bir adım attı.

Brüksel’de bankaların mevduat faiz oranlarını yükseltmemesi üzerine ekonomi yönetimi devlet tahvilinde getiriyi yüksek tutma yoluna gitti.

Böylece Belçika hükümeti yeni çıkaracağı 1 yıl vadeli devlet tahviliyle bankaların mevduat faizlerinin üzerinde getiri sağlatacak formüle imza atacak.


Hükümetin bulduğu formülü paylaşan Belçika Maliye Bakanı Vincent Van Peteghem, bankaların mudiye verdiği düşük mevduat faizlerine karşı yüksek getiri sağlayan bir yıllık tahvil ihraç edeceklerini paylaştı.

Söz konusu devlet tahvilinin brüt faizinin yüzde 3,30 olacağını aktararak, vergiler de hesaba katıldığında yatırımcının elde edeceği getirinin yüzde 2,81 oranında olacağını kaydetti.

Bu uygulamanın aslında bankalara da bir mesaj olduğunu açıklayan Peteghem, tasarrufların rekabetçi ortamda şekilleneceğini ve mevduat faizlerinin zaman kaybetmeden yükseltilmesi gerektiğini söyledi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.