Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beko Mısır’daki Milyon Dolarlık Fabrika İnşaatına Başlıyor

Arçelik ve Beko'nun iş birliği ile gerçekleşen Mısır'daki 100 milyon dolarlık üretim tesisinin inşası için sözleşme imzalandı. İşte detaylar...
Beko Mısır’daki Milyon Dolarlık Fabrika İnşaatına Başlıyor
HABER GİRİŞ

Dünya çapında hizmet veren ve Türkiye merkezli beyaz eşya, teknoloji şirketi olan Arçelik’in, Beko markasıyla Mısır’da 100 milyon dolarlık yatırım yaptığı açıklanmıştı. Beyaz eşya üretim tesisi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Beko Mısır’dan konuya yönelik açıklama geldi. Buna göre söz konusu üretim tesisinin inşası için Hassan Allam İnşaat ile sözleşme imzalandığı açıklandı.

Beko’nun, Mısır’da fabrika inşaatına başladığı ifade edildi. İnşaatın ana üretim sahası ve idari binalardan oluşacağı bilgisi verildi. Ayrıca 10 ayda teslim edilmesinin planlandığı aktarıldı.

Şirketin tesis için hedeflerinden birisinin LEED Gold sertifikası olduğu vurgulandı. Fabrikanın, sıfır atık sistemi ile tasarlanacağı bunun yanında atık yönetimi, geri dönüşüm, su tasarrufu teknolojisi ve yenilenebilir enerji uygulamalarına yer vereceği bildirildi.

Fabrika 2023 Yılı Sonunda Üretime Geçecek

Beko Mısır Genel Müdürü Ümit Günel, konuya yönelik açıklama yaptı.

GCM Yatırım Banner

Günel, “Bu yeni fabrika yerel tedarikçi ekosistemlerini geliştirirken, hükümetin endüstriyel yerelleştirmeyi yönlendirme ve Mısır’ı denizaşırı pazarlara üretim ve ihracat merkezi haline getirme konusundaki uzun vadeli stratejisini destekleyecek.”

2 bin kişiye istihdam sağlayacak fabrikanın yıllık 1,5 milyon beyaz eşya kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor. 2023 yılı sonunda üretime geçmesi bekleniyor.

Avrupa ve Ortadoğu’ya, üretimin yüzde 60’dan fazlası ihraç edilecek. İlk etabın çevre dostu ocak ve buzdolabı üretimine ayrılması planlanıyor.

Fabrikanın yıllık 250 milyon dolar ihracat potansiyeli olacağı bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.