Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arçelik’in Milyon Dolarlık Yatırımında Temeller Atıldı

Arçelik, Beko ile iş birliği yaparak Mısır'da yeni bir fabrikanın inşasında temellerin atıldığını duyurdu. Haberin detayları aşağıda;
Arçelik’in Milyon Dolarlık Yatırımında Temeller Atıldı
HABER GİRİŞ

Türkiye merkezli bir beyaz eşya ve teknoloji şirketi Arçelik, küresel büyüme yolculuğuna yeni bir üretim merkezini daha ekledi. Şirket, Mısır’da 100 milyon dolarlık yatırımla beyaz eşya üretim tesisi için temelleri attı.

Arçelik tarafından gelen açıklamaya göre bu adımla birlikte küresel büyümesine yeni bir yatırım hamlesinde bulundu. Şirketin, dünya genelinde 9 ülkede 30 üretim tesisi ile faaliyet gösteriyor.

Beko markasıyla 2012 yılında Mısır pazarına giren Arçelik, 100 milyon dolarlık söz konusu yatırımla inşa ettiği beyaz eşya üretim tesisinin tamamlanmasıyla 2 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Yeni Fabrika Bölgesel Üretim Merkezi Olacak

Bölgesel üretim merkezi olması hedeflenen yeni fabrikadaki üretimin yüzde 60’ından fazlası başta Orta Doğu ve Afrika olmak üzere birçok bölgeye ihraç edilecek.

Bugün temelleri atılan ve 2023 yılında tamamlanması planlanan fabrikanın, 114 bin metrekarelik alana ve 1,5 milyon adet üretim kapasitesine sahip olacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca fabrikanın yıllık 250 milyon dolar ihracat potansiyeli olacak. Fabrika, ilk aşamada soğutma ürünleri, kombi, fırın, ankastre ve ocak üretecek. İlerleyen dönemlerde ise klima, televizyon ve çamaşır makinesi üretecek.

Mısır, Küresel Şirketlere Yatırım Fırsatı Sunuyor

Açıklamada Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu’nun da konuyla ilgili görüşleri yer aldı. Mısır’ın yetkin iş gücü ve yatırım teşvikleriyle küresel şirketlere fırsatlar sunduğunu ve potansiyeli yüksek bir pazar olduğunu vurguladı.

Bahsi geçen yatırımın global büyüme yolculuğunda stratejik bir adım olduğunu ileten Ebiçlioğlu, Mısır’da başlayacak olan üretimin bölgedeki uzun vadeli taahhütlerin arkasında durulduğunun göstergesi olarak nitelendirdi.

Fabrika ile Geri Dönüşümde Sürdürülebilirlik Hedefleniyor

Arçelik CEO’su Hakan Hamdi Bulgurlu konuya ilişkin olarak, “Avrupa’nın önde gelen beyaz eşya markalarından biri olan Beko’nun, Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgesinde de bir başarı hikayesi yazabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Bulgurlu, Mısır’ın artan nüfusu, gelişen ekonomisi ve stratejik konumu ile şirketin bölgedeki büyüme hedefine ivme kazandıracağını öngördü.

Mısır’da inşası başlayan fabrikanın geri dönüşüme sürdürülebilirlik odağında tasarlandığını belirterek, “Su ve enerji verimliliği hedefi ve ‘sıfır atık’ vizyonu ile faaliyet gösterecek.” diyerek bilgi verdi.

Arçelik’in Mısır’daki Hizmet Ağı Genişletilecek

Arçelik, üretimin yanı sıra modern perakende ve satış sonrası hizmet ağına da yatırım yapılacağını paylaştı. Mısır’da şu anda 500 mağaza ve 83 hizmet noktasının bulunduğunu, yatırımlarla 250 yeni mağaza ve 50 yeni hizmet noktasının tüketicilerle buluşacağına işaret edildi.

Temelleri atılan fabrikanın, tüm dünyada geçerliliği bulunan yeşil bina sertifikası LEED’in altın standartlarına uygun olarak hayata geçirileceğine dikkat çekildi. Sıfır atık statüsünde faaliyet gösterecek fabrikanın çatısında da güneş panellerinin olacağı eklendi.

Dünyada en fazla AR-GE yatırımı yapan Türk şirketlerden biri olan Arçelik’in, gezegeni iyileştiren teknolojileri Afrika pazarındaki tüketicilerle buluşturacağına değinildi. Böylelikle sektörün yeşil dönüşümüne ve iklim krizi ile mücadeleye katkı sağlaması hedefleniyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.