Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beklenen Oldu! Mevduatta Faiz Yüzde 50’yi Geçti

Borsaya rakip olan mevduat hesaplarının getirisi 2024’e girmeden yüzde 50 seviyesini aştı. Bankalar, borsadan çıkan yatırımcılara kapıları sonuna kadar açtı.
Beklenen Oldu! Mevduatta Faiz Yüzde 50’yi Geçti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün gerçekleştirdiği yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 40’tan yüzde 42,5’e çıkarması beraberinde mevduat faizlerini de yukarı çekti.

Kur korumalı mevduat (KKM) sistemini feshetmeye hazırlanan Merkez Bankası’nın TL mevduat hesaplarını cazip kılmak için getirdiği düzenlemelerle Kasım ayının sonunda yüzde 46’yı gören faiz oranı bugün itibarıyla yüzde 50’yi de aştı.

Merkez Bankası’nın faiz artırımları sonucunda mevduat faizleri yıl bitmeden yüzde 52,2 seviyesini gördü.
Ticari kredi faizlerinde oran ise yüzde 52,4 oldu. En yüksek faizi yüzde 61,7 ile ihtiyaç kredileri gördü.

Mevduat Hesapları Borsaya Rakip Oldu

Geçen yıl yüksek enflasyona karşı düşük faiz politikalarının yarattığı ortamda yıldızı parlayan Borsa İstanbul’da ekonomi politikalarındaki 180 derecelik dönüş rüzgarı tersten estirdi.

Mudileri KKM’den TL mevduat hesaplara çekmeye çalışan bankalar faizde yarış başlattı. Gelinen noktada faizlerin 20 yılın zirvesine oturmasıyla yatırımcılar, kan kaybı yaşayan borsa yerine mevduat hesaplara yöneldi.

GCM Yatırım Banner

Düşüşü derinleşen BIST 100 endeksinde 8000 olan psikolojik sınırdan gün geçtikte uzaklaşıldı. Bugünü dalgalı geçiren endeks, kapanışı sınırlı bir yükselişle 7764 puandan yaptı. Ancak yıllık kazancını yüzde 43’e kadar düşürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın