Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bedelsiz için Onay Bekleyen Şirket Hedeflerini Açıkladı

İndeks Bilgisayar Sistemleri, KAP üzerinden analist toplantı notlarını paylaştı. Sunumda, şirketin hedefleri, yatırımları ve planları hakkında detaylar paylaşıldı.
Bedelsiz için Onay Bekleyen Şirket Hedeflerini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş (INDES), 19 Ekim tarihinde analist toplantısına yönelik sunumunu paylaştı. Şirket, sunumunda hedeflerini ve gelecekteki yatırımlarına yönelik detayları paylaştı.

Toplantı notunda, şirketin mevcut yılın ilk 6 ayında kişisel bilgisayar pazarında yüzde 37’lik bir büyüme ve 1,2 milyon adetlik bir Pazar büyüklüğüne ulaştığı aktarıldı. Akıllı telefon pazarında yüzde 24 oranında adetsel büyümeyle 8 milyon adete erişildiği ve ekonomik konjonktürün dışında bir büyüme yakalandığı ifade edildi.

Devam Eden Projeler

İndeks Bilgisayar’ın TOGG, Akkuyu Nükleer Güç Santrali, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İGDAŞ ve şehir hastaneleri gibi kurumsal projelerinin devam ettiği, bu doğrultuda gelirin de yükselmesinin beklendiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 9 bin 500 lirayı aşmayan ve bilgisayar için 5 bin 500 lira destek kapsamında satışlarda pozitif bir etki olacağı tahmin ediliyor.

Şirketin 200’ün üzerinde markanın distribütörlüğünü yaptığı ve satışlarını yaptığı önemli markaların Apple, HP, IBM, Canon, Lenovo, Oppo, Samsung gibi markalar olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye pazarında oyun grubu ve konsol grubu talebinin yoğun olması ile birlikte bu grubun ciro içindeki payının yükseldiği ve yüzde 12’den yüzde 23’e çıktığı belirtildi. 2023 için dolar bazlı çift haneli büyüme hedefi olan şirket, kar marjlarında da artış olmasını bekliyor.

Hedefler ve Yatırımlar

5 Ekim 2023 tarihinde yapılan yüzde 234 bedelsiz sermaye artırımı için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulduğu hatırlatıldı ve sürecin hala devam ettiği bildirildi.

Sunumda, halka açıldıkları 2004 yılından beri 18 kez temettü dağıtıldığı ve bu programın devam etmesinin planlandığı belirtildi. Şirket, net nakit pozisyonlarının iyileşerek devam etmesini ve pay geri alım programının sürmesini hedefliyor.

İndeks Bilgisayar, lojistik yatırımlarına ağırlık vererek bu alanda 30 milyar dolarlık bir yatırımın hayata geçirilmesini planlıyor. Böylece hem depolama hem de dağıtım operasyonlarının oluşturulması isteniyor.

Halka Arz Planı

E-ticaret yatırımlarıyla ilgili çalışmalarının devam ettiği bu doğrultuda INBOX markası dahilinde mobil uygulama projelerinin olduğu ve Kasım’da lansmanı yapılmasının planlandığı açıklandı.

Bunların yanında 2024’ten itibaren yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir ürünler alanında da adımlar atılacağını duyuran İndeks Bilgisayar, ilerleyen dönemlerinde ise grup şirketleri olan Netex ve Teklos için halka arz planlarının olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın