Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bazı Rus Seçkinleri: Ukrayna Savaşı Feci Bir Hata

Bazı iş insanları ve Kremlin’den üst düzey isimler, Putin’i Ukrayna işgali nedeniyle düştüğü hatadan geri döndürmeye çalışıyor.
Bazı Rus Seçkinleri: Ukrayna Savaşı Feci Bir Hata
HABER GİRİŞ

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarında başlattığı askeri operasyon nedeniyle, ilk günden beri Batılı ülkelerin ağır yaptırımlarıyla karşılaştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eşi benzeri görülmemiş baskıya dayandıklarını, ancak yaptırımların hedeflerine ulaşmadığını söyledi.

Putin her ne kadar böyle düşünse de ülkedeki iş insanları ve üst düzey yöneticiler artık durumdan rahatsızlığını dile getirmeye başladı. Bloomberg’in haberine göre Kremlin içindeki bazı kişiler, Ukrayna savaşının feci bir hata olduğunu düşünüyor.

Kremlin’deki bazı isimlerin Putin’in askeri kayıplarının artması ve Rusya’nın benzeri görülmemiş bir uluslararası izolasyonla karşı karşıya kalması nedeniyle, savaş kararını sorguladığı aktarıldı. Söz konusu seçkin kişiler, 2 aya yakın zamandır yaşanan savaşın etkisinin ülkeyi geriye iteceğini düşünüyor.

Bazılarının ise Putin’in başarısızlıkla karşı karşıya kalması durumunda sınırlı bir nükleer silah kullanımına yönelebileceği yönündeki korkularını giderek daha da fazla dile getirdiği söylendi.

Putin’in işgale devam etmesi durumunda Rusya’yı yıllarca tecrit ve ekonomisini sakat bırakacak, güvenliğini tehlikeye atacak ve küresel etkisinin yok olmasına neden olacak artan gerilime mahkûm edeceğini düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Bazı iş adamlarının endişelerini açıkça ifade edemediği ve üstü kapalı şekilde dile getirdiği söylendi. Yaptırımların ekonomik etkisinin yıkıcı olacağı, Putin’in iktidarı sırasında sunduğu yirmi yıllık büyümeyi ve daha yüksek yaşam standartlarını sileceği belirtildi.

Bu endişelerin Putin’e anlatılmaya çalışıldığı ancak onun görmezden geldiği bildirildi. Rusların ulusal büyüklük vizyonu için yıllarca fedakarlık yapmaya hazır olduğu için Putin’in halkın arkasında olduğundan emin olduğunu söyledikleri aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.