Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Rusya Eşi Benzeri Görülmemiş Baskıya Dayandı

Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlarla hedeflerine ulaşamadıklarını söyleyen Putin, rublenin kayıplarını telafi ettiğini belirtti.
Putin: Rusya Eşi Benzeri Görülmemiş Baskıya Dayandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlar, rublenin son durumu ve enflasyon gibi konular hakkında konuştu.

Hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, Batılı ülkelerin yaptırımlarla gerçekleştirmek istedikleri hedeflerine ulaşamadıklarını belirtti. Bu ülkelerin Rusya’nın bankacılık sistemini çökertmeyi ve marketlerde ürün kıtlığı yaşanmasını hedeflediğini dile getirdi.

Video konferans şeklinde yapılan toplantıya; Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Başkanlık İdaresi Başkanı Anton Vaino, Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov, Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Maksim Oreşkin ve Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov gibi isimler katıldı.

Rusya’ya karşı uygulanan bu siyasetin işe yaramadığını ifade eden Putin, bunun ötesinde yaptırımların, onları uygulayan ülkelere de zarar verdiğini söyledi. Söz konusu zararları ise “Enflasyon ve işsizliğin artması, ABD ve Avrupa’da ekonomik koşulların bozulması, Avrupalıların hayat standartlarının düşmesinden bahsediyorum.” şeklinde açıkladı.

Ardından sözü ulusal para birimine getirdi. Rusya’nın eşi benzeri görülmemiş baskıya dayandığını, durumun istikrara kavuştuğunu ve rublenin döviz karşısındaki değeri şubatın ilk yarısındaki seviyeye döndüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun yüzde 17,5 seviyesinde olduğunu hatırlatan Putin, bunların yüksek rakamlar olduğunu, vatandaşların aile bütçelerinde hissettiklerini belirtti. “Enflasyon dalgasıyla mücadelede destek olmalıyız.” diyerek, iş dünyasına da güvenilir ticaret ortaklarıyla ulusal para birimleriyle ticarete geçişin hızlandırılması dahil azami destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Putin’in yaptırımlar konusundaki düşüncelerini destekleyen görüşler, daha önce de birçok Rus diplomat tarafından dile getirilmişti. AB tarafı gıda ve enerji krizi için Rusya’yı sorumlu tutarken, Rusya bu suçlamayı net bir şekilde reddetti.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Birinci Yardımcısı Dmitry Polyansky de Batılı ülkelerin gıda krizinin yaşanmasını istemiyorlarsa yaptırımları kaldırmaları gerektiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.