Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayraktar: Türkiye Savunma Alanında Bağımlılıktan Kurtuldu

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, 2022’nin ihracat rakamlarına büyük katkı sunan Türk savunma sanayisine ilişkin değerlendirmede bulundu.
Bayraktar: Türkiye Savunma Alanında Bağımlılıktan Kurtuldu
HABER GİRİŞ

2022 yılını yüksek ihracat rakamlarıyla geride bırakan Türkiye, savunma sanayisinde yaklaşık 5 milyar dolarlık getiri sağladı. 2023 yılı için de benzer başarının hedeflendiği sektöre ilişkin SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar’dan açıklama geldi.

AA muhabirine konuşan Bayraktar, büyük oranda dışa bağımlı olan Türk savunma sanayisinin ihracat atılımlarıyla bu bağımlılıktan yıldan yıla kurtulduğuna işaret etti.

2022 ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Savunma sanayisinde ithalat rakamları 2 milyar doların altına inerken ihracat yüzde 36,9 artışla 4 milyar 395 milyon dolar seviyesine çıkarak sektör bu yıl da kendi rekorunu kırmıştır” dedi.

“Daha Fazla Ülke Yakın İlgi Gösteriyor”

Türk savunma ve havacılık sanayisinin çok çeşitli üretim yeteneğine sahip olduğunu söyleyen Bayraktar, kullanılan teknolojilerin yetkinliğine değindi.

Üretilen muharebe araçlarının gerçek savaş koşullarına olan uygunluğuna dikkat çekerek, “Başarısı kanıtlanmış sistemler olması nedeniyle uluslararası arenada her geçen gün daha fazla ülkenin yakın ilgisini üzerine toplamaktadır” dedi.

GCM Yatırım Banner

“İHA’lar Dünya Vizyonunu Şekillendirdi”

Türk yapımı insansız hava araçlarının (İHA) güncel teknolojiyi yakaladığına ve dünya genelinde revaçta olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Bazı konularda dünya vizyonunu şekillendirdiğini göstermektedir” şeklinde yorumda bulundu.

Toplam ihracatın yüzde 24,5’’lik kısmını oluşturan ve 1 milyar doları aşan İHA ihracatının umut verici bir gelişme olduğuna dikkat çekti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.