Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudiler Türk SİHA’ları İstiyor

Türk SİHA’lara Ukrayna’dan sonra Körfez’den de talep geldi. BAE’nin SİHA satın aldığı ve Suudi Arabistan’ın üretim tesisi kurmak istediği öğrenildi.
Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudiler Türk SİHA’ları İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Türkiye’den silahlı insansız hava araçları (SİHA) satın aldığı haberi bugün İngiliz medyasında gündeme geldi. İngiliz haber ajansı Reuters’ın bildirdiğine göre Türk savunma firması Baykar, bu ay Abu Dabi’ye 20 SİHA teslim etti.

Reuters’a konuşan iki Türk kaynaktan alınan bilgilere göre bölgede Türkiye ile rekabet halinde olan BAE ve Suudi Arabistan’ın son dönemde Ankara ile ilişkilerinde normalleşmeye gitmesi, beraberinde askeri sözleşmeleri getirdi.

BAE ve müttefiki Suudi Arabistan’ın Türkiye ile askeri ortaklık kurmasının temelinde İran ve müttefikleriyle yaşanan gerilimlerin olduğu belirtildi.

İki ülkenin İran cephesinde artan güvenlik sorunlarını gidermede Türkiye’nin askeri destek sağladığı mesajı verildi.

“Riyad Üretim Tesisi Kurmak İstiyor. Kararı Erdoğan Verecek”

Haberde, üst düzey bir Türk yetkili, BAE’nin daha fazla araç talebinde olduğunu teyit etti. Suudi Arabistan’ın da SİHA satın alarak, üretim fabrikası kurmak istediğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Baykar’ın ise bu talebi değerlendirdiğini fakat kesin kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alacağını ekledi.

Ukrayna’ya kayda değer halde SİHA gönderen Baykar’ın Türkiye dışındaki tek üretim tesisi, Ukrayna’da inşa ediliyor.

Ajnasın değerlendirmesine göre zor durumda olan Türkiye ekonomisinde seçime giderken, Körfez’den gelecek bir yatırım, Erdoğan hükümetinin elini rahatlatacak bir hamle olacak.

Türk SİHA’larının Önemi Ne?

Askeri alanda öncü olan İsrail ve Amerika’yla rekabet edecek seviyede olmasa da Türk SİHA’ları daha ucuz olmalarının avantajından faydalanıyor.

Özellikle Rusya-Ukrayna savaşında öne çıkan Türk yapımı SİHA’lar, Çinli ya da İranlı rakipleri ile karşılaştırıldığında daha iyi performans gösteriyor.

Suudiler ve BAE için özellikle İranlı SİHA’ların etkinliğini bozmak için Türk SİHA’ları cazip görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın