Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Baykar ve Kuveyt’ten 367 Milyon Dolarlık Anlaşma

Türkiye'de savunma şirketi Baykar Teknoloji, Kuveyt ile 367 milyon dolarlık anlaşmanın yapıldığını duyurdu. Detaylar haberde...
Baykar ve Kuveyt’ten 367 Milyon Dolarlık Anlaşma
HABER GİRİŞ

Türkiye merkezli bir makine imalat ve savunma şirketi Baykar Teknoloji, resmi sitesinden yeni sözleşmesi hakkında açıklama yaptı. Şirket, Kuveyt ile yeni anlaşmasını duyurdu.

Baykar Teknoloji, savunma sanayiinde yerli ve milli teknolojilerin dünyada ses getirmeye devam ettiğini paylaştı. Bu kapsamda Baykar tarafından üretilen yerli ve milli SİHA Bayraktar TB2’nin 30’uncu ülkeye ihracatı gerçekleştiği bildirildi.

Baykar, ABD’den, Avrupa’dan ve Çin’den firmaların da yer aldığı rekabete dayalı süreçte kazananın Bayraktar TB2 olduğunu belirtti.

Söz konusu açıklamada Bayraktar TB2’nin çöl şartlarında 27 saat 3 dakika havada kalarak en uzun uçuş süresi rekorunu kırdığı ve Kuveyt semalarında görev alacağı kaydedildi.

“Anlaşma 367 Milyon Dolar Değerinde”

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar konuya dair açıklamasında şu ana kadar 30 ülke ile ihracat sözleşmesine imza atıldığını söyledi. Milli SİHA Bayraktar TB2’lerin dost ve kardeş ülkelerin envanterlerinde huzur ve güvenliğin tesisi için görev yapmaya devam edeceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bunun akabinde Kuveyt Devlet İletişim Ofisi tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın 367 milyon dolar değerinde olduğu kaydedildi.

Bu kapsamda Türkiye’nin savunma sanayiinde Arap ülkeleriyle ekonomik ilişkileri dikkat çekiyor. Konuya dair yakın bir zamanda analiz yayımlayan Al Jazeera, içinde Kuveyt da yer aldığı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin Türkiye’nin ticaret ve savunma pazarları için önemli olan ekonomik, siyasi ve güvenlik bağlarına büyük değer vermeye devam edeceğini aktarmıştı.

Seçimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasıyla söz konusu alanda yeni yatırımların kilidinin açılacağı belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.