Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Al Jazeera: KİK Erdoğan’dan Memnun! Büyük Yatırımların Kilidi Açılacak

Katar merkezli Al Jazeera'de yer alan analizde Erdoğan'ın seçilmesinden Körfez İşbirliği Konseyi'nin memnun olduğu ve büyük yatırımların kilidinin açılacağı belirtildi.
Al Jazeera: KİK Erdoğan’dan Memnun! Büyük Yatırımların Kilidi Açılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’deki seçimlerin sonuçlanmasıyla 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olması dünyada konuşulmaya devam ediyor. Özellikle Türkiye’nin Körfez Ülkeleri ile ilişkisi göz çarparken Erdoğan’ın tekrardan seçilmesinin  olumlu yansımaları olacağı kaydedildi.

Katar merkezli haber kanalı Al Jazeera’de yer alan analize göre Erdoğan’ın seçilmesinin Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılandığı aktarıldı.

“Türkiye Kendisini Finans ve İş Merkezi Olarak Sunuyor”

Ankara’nın, zengin KİK ülkeleri ile Türkiye’nin ticaret ve savunma pazarları için önemli olan ekonomik, siyasi ve güvenlik bağlarına büyük değer vermeye devam edeceği bildirildi.

Söz konusu analizde büyük yatırımların kilidinin açılacağı belirtilirken yakın bir zamanda Suudi Arabistan şirketi Saudi Aramco’nun yatırım amaçlı Türk müteahhitlerle 50 milyar dolar değerinde projeler için görüşmesine değinildi.

Bunun yanında seçimden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik eden ilk yabancı devlet başkanın Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Analizde değerlendirilmesine yer verilen Sadeq Enstitüsü’nden Batu Coşkun, Türkiye’nin Körfez yatırımcılarının çeşitli sektörlere yatırım yapmaları için kendisini bir finans ve iş merkezi olarak sunduğunu ifade etti.

“Kılıçdaroğlu Kazansaydı Türkiye’nin KİK’e Dair Politikası Baltalanacaktı”

Körfez Arap ülkeleri için Türkiye ile derin bağların  ekonomi açıdan önemli olduğu kaydedildi.

Ayrıca savunma sanayi sektörünün Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 stratejisinin önemli bir ayağı olduğu belirtildi. Bu kapsamda Türkiye’nin bu vizyona entegre olabileceği bildirildi.

Analizde, Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kazansaydı Türkiye’nin KİK’e dair dış politikasını çıkarlarını baltalayacak şekilde değişeceğinin muhtemel olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.