Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Baykar, Aselsan ve Roketsan’dan Suudilerle Yeni Anlaşmalar

İHA İmalatı Yerlileştirme Projesi kapsamında Baykar, Aselsan ve Roketsan, Suudi Arabistan'daki şirketlerle çeşitli anlaşmalar imzaladı.
Baykar, Aselsan ve Roketsan’dan Suudilerle Yeni Anlaşmalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Baykar, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ihracatı ve işbirliği sözleşmesi imzalamıştı. Bu imza, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi olarak kabul ediliyor. Bu sayede Türk savunma sanayisi şirketleri için Suudi Arabistan’a birçok ihracat için kapı açılmış oldu.

Söz konusu gelişmenin ardından Baykar, ASELSAN ve Roketsan, Suudi Arabistan’daki şirketlerle İHA İmalatı Yerlileştirme Projesi kapsamında yeni anlaşmalar imzaladı.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Baykar, Suudi Arabistan Askeri Sanayisi (SAMI) ile yerel üretim ve teknoloji transferi, ASELSAN ve Roketsan ise ülkede teknolojiyi yerelleştirmeye yönelik çalışmalar yürüten NCMS şirketi ile mutabakat anlaşmaları imzaladı.

Bayraktar Akıncı Sıradan Bir Silah Değil

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Riyad’da İHA İmalatı Yerlileştirme Anlaşması İmza Törende Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci yer aldı.

Suudi Arabistan’dan üst düzey devlet yöneticileri ve şirket yetkililerinin de katıldığı törende, anlaşmalara Bayraktar, Akyol ve İkinci imzaları attı.

GCM Yatırım Banner

“Bayraktar Akıncı, sıradan bir silah veya hava aracı değil” diyen Haluk Bayraktar, heyecan verici bir anı kutlamak ve iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendiren yeni bir fasla tanıklık etmek için bir arada bulunduklarını ifade etti.

Yeni teknolojileri uygulayan ülkelerin avantaj elde etmenin yanında müttefikleriyle daha güçlü bağlar kurduğunu belirten Bayraktar, yenilikçi teknolojileri paylaşmaya devam edeceklerini söyledi.

Bayraktar Akıncı gibi yüksek teknolojiye sahip bir platformun geliştirilmesinin paha biçilmez olduğunu, Akıncı’nın onlarca bilgisayar, on binlerce satır kod ve yapay zeka ile donatılmış uçan akıllı bir robot olduğunu sözlerine ekledi.

Baykar adına projenin sorunsuz uygulanması ve satış sonrası hizmetlerin sunulması için en etkin şekilde işbirliği yapmayı taahhüt ederek, Suudi kurumları, düzenleyiciler ve yerel endüstri ile de gerekli adımları koordine ettiklerini belirtti.

Bu projenin, Baykar için sıradan bir iş fırsatı olmadığını, aynı zamanda ülke çıkarları doğrultusunda gelecek vadeden fırsatların bir dayanağı olduğunu dile getirdi.

Sözlerine “Baykar, projenin büyüklüğünün farkında ve uzun yıllara dayanan stratejik işbirliğinin habercisi olan bir başarı öyküsünü garantilemek için tüm kapasitesini seferber ediyor.” şeklinde devam etti. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.