Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayer Maliyet Artışları Nedeniyle Kar Beklentisini Düşürdü

Bayer maliyet enflasyonundaki artışa işaret ederek, 2023 yılındaki kar beklentisini aşağı yönlü revize etti. Detaylar geliyor...
Bayer Maliyet Artışları Nedeniyle Kar Beklentisini Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya merkezli tarım ve sağlık şirketi Bayer, yüksek maliyetlerin geçen yılın tersine artması nedeniyle işletme kazançlarının 2023’te büyük olasılıkla düşeceğini bildirdi. Bu bildirim şirketin hisselerinde, piyasa öncesi işlemlerde yüzde 1’lik bir düşüşü beraberinde getirdi.

Kötümser görünüm, Haziran ayında görevi devralmak üzere yeni bir genel müdürün atanmasının ardından geldi ve şirketin dağılmaya hazırlanabileceği spekülasyonlarına yol açtı. Bayer, özel kalemler için ayarlanan faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kârın (FAVÖK) bu yıl etkisi hariç 12,5 milyar euro ile 13 milyar euro arasında olacağını tahmin ediyor.

Mayıs ayı sonunda görevden ayrılması planlanan CEO Werner Baumann, şirketin doğru iş alanlarında faaliyet gösterdiğini söyledi.

Bayer, bazı yatırımcıların, çeşitlendirilmiş yapısını basitleştirmesi ve farklı gruplara ayrılması yönündeki talepleri arasında, Roche’un ilaç işinin eski başkanı Bill Anderson’ı işe alarak bu ay CEO’sunu erkenden değiştireceğini açıklamıştı.

Beklentiler Düşürüldü

2018’de Monsanto’yu devralmasının bir parçası olarak glifosat ürünleri satın alan Bayer, Ida kasırgasının rakip üreticilere zarar vermesi ve kısıtlı Çinli tedarikçilerin açığı kapatamamasının ardından 2022’de herbisit satışlarının yüzde 44 arttığına tanık oldu.

GCM Yatırım Banner

Şirket, tarımsal herbisitler ve bazı yerleşik farmasötik ürünleri için daha düşük fiyatlar beklediğini belirterek, yüksek enflasyonun maliyet artışlarını yönlendirmesini beklediğini aktardı. Bayer’den bir sözcü, yerleşik ilaçlar arasında en çok satan ilaç olan felç önleme hapı Xarelto’nun daha düşük fiyatlardan etkileneceğini söyledi.

Xarelto ve göz ilacı Eylea’nın da önümüzdeki birkaç yıl içinde patent korumasını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı belirtildi. Bayer’in geliştirilmekte olan en umut verici ilacı olan yeni nesil anti-kan pıhtılaşma ilacı asundexian’ın 2025’e kadar sunulması bekleniyor. Bu nedenle yatırımcıların sabırlı olması gerektiği belirtiliyor.

Şirketin beklentilerini düşürmesi, Euro Bölgesi ve ABD başta olmak üzere küresel ölçekte enflasyonun yarattığı baskı ile beraber gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde Ocak ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,6 olarak gerçekleşti. Enflasyonun hedefin üzerinde olması, Avrupa Merkez Bankası’nın gelecekte sıkı faiz politikasını sürdüreceğine dair beklentileri artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.