Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Batı ile Rusya Arasındaki Tahıl Sorunu Giderek Büyüyor

ABD Dışişleri Bakanı, Rusya’nın Ukrayna’daki tahıllar konusunda Batı’ya şantaj uyguladığını ve kasıtlı şekilde gıda krizine yol açtığını iddia etti.
Batı ile Rusya Arasındaki Tahıl Sorunu Giderek Büyüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

4 aya yakın zamandır süren savaş nedeniyle, Ukrayna’dan Avrupa’ya tahıl ihracatı yapılamıyor. Batılı ülkeler küresel gıda krizine doğru giden sorunda Rusya’yı suçlarken, Rusya ise tam tersi olarak kendilerine uygulanan yaptırımların asıl etken olduğunu belirtiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise yaptığı son açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Ukrayna’nın tarımsal ihracatını Batı’ya karşı “şantaj” olarak kullanmaya çalışmakla suçladı.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tarım ürünlerinin tedarik sorunu üzerine değerlendirmelerde bulunan ABD’li bakan, Ukrayna’da yaklaşık 20 milyon ton buğdayın depolandığını belirtti. Rusya’nın saldırıları ve ablukası nedeniyle bahsi geçen buğdayın Odessa’dan çıkmasını engellediğinin altını çizdi.

Rus birliklerinin Ukrayna’nın en verimli tarım arazilerinden bazılarını ele geçirdiğini, yerleştirdikleri patlayıcılarla hayati tarımsal altyapıyı yok ettiklerini dile getirdi.

Açıklamasında “Bugün önde gelen gazetelerimizden birinde gördüğümüz gibi Rusya’nın, Ukrayna’nın tahıl ihracatını gasbettiğine, kendi menfaati için o ürünlerin çıkmasına izin vermediğine dair güvenilir haberler var.” sözlerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Rusya Bunları Kasıtlı Yapıyor

Rusya hükümetinin tarım ürünlerinin ihracatını engellemekle ortaya çıkan açlığı Ukrayna’nın ötesine taşıdığını anlaması gerektiğini, aslında bunların hepsini kasıtlı yaptığını söyledi.

“Başkan Putin’in yiyeceklerin sevk edilmesini engellediğini ve sorumluluğu üzerinden atmak için de saldırgan bir şekilde propaganda makinesini kullandığını biliyoruz.” diyen Blinken, dünyanın ona boyun eğmesini umduğunu dile getirdi.

Bunun başka bir ifadeyle şantaj olduğunu ifade etti. Gıda krizinin özellikle Afrika ülkelerinde yaşandığını, bu açıdan Putin’in doğru yola dönmesini bekleyemeyeceklerini kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, daha önce yaptığı açıklamada Odessa limanlarında şu an 22-25 milyon ton tahılın bloke edildiğini söylemişti.

Dün yapılan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi toplantısında da bu konu ele alındı ve gergin anlar yaşandı. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Moskova’yı Ukrayna’yı işgaliyle küresel bir gıda krizini körüklemekle suçladı. Bunun üzerine Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, toplantı salonunu terk etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.