Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’ya Gıda Krizi Suçlaması: BM Elçisi Toplantıyı Terk Etti

Rusya'nın BM elçisi, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in açıklamaları sonrası toplantıyı terk etti. Ayrıntılar geliyor...
Rusya’ya Gıda Krizi Suçlaması: BM Elçisi Toplantıyı Terk Etti
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in Moskova’yı Ukrayna’yı işgaliyle küresel bir gıda krizini körüklemekle suçlamasının ardından BM Güvenlik Konseyi toplantısını terk etti.

Michel ayrıca, özellikle Güvenlik Konseyi toplantısının odak noktası olan cinsel şiddet raporlarını gerekçe göstererek ve bunu işkence, terör ve baskı taktiği olarak nitelendirdi ve Rus birliklerini savaş suçları işlemekle itham etti.

Nebenzia, Rus askerlerinin cinsel şiddet suçlamalarını reddetti. Michel’in açıklaması sırasında Güvenlik Konseyi odasından ayrılırken, gözle görülür bir şekilde rahatsız olan Nebenzia, “Charles Michel’in buraya yaymak için geldiği yalanlar yüzünden kalamadım” diye konuştu.

Dışarı çıkarken Nebenzia’ya konuşan Michel, “Odadan çıkabilirsiniz, belki gerçeği dinlememek daha kolaydır” diye seslendi.

Michel Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Rusya Federasyonu’nun Sayın Büyükelçisi, dürüst olalım, Kremlin gıda kaynaklarını gelişmekte olan ülkelere karşı gizli bir silah olarak kullanıyor. Bu gıda krizinden tek başına Rusya sorumludur” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Rusya ve Ukrayna Buğday Arzında Büyük Pay Sahibi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, tahıl, yemeklik yağlar, yakıt ve gübre fiyatlarının hızla yükselmesiyle küresel boyutta gıda krizinin tırmanmasına neden oldu. Rusya ve Ukrayna, küresel buğday arzının yaklaşık üçte birini karşılarken, bu ülkeler zamanda bir gübre mısır ve ayçiçek yağı ihraç ediyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna gıda ihracatını ve Rus gıda ve gübre ihracatını yeniden başlatmak için anlaşma zemini arıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna’dan tahıl ihracatının yeniden başlatılması konusunda temaslarda bulunacak ve Çarşamba günü Türkiye’yi ziyaret edecek.

Zelenski: Tonlarda Tahıl Bloke Edildi

Gıda krizi tartışmaları devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’den de bir açıklama geldi. Zelenski, Ukrayna’nın Odessa limanları üzerinden her ay 10 milyon ton tahıl ihraç edebileceğini belirterek, şu anda 22-25 milyon tahılın bloke edildiğini söyledi.

Sonbaharda bu sayının 75 milyon tona çıkabileceğini kaydeden Zelenski, limanlar olmadan bir şey yapamayacaklarını ifade etti.

Rusya ile savaşın sona ermesine yönelik henüz bir gelişme olmadığını söyleyen Zelenski, “Herhangi bir müzakeremiz yok. Bu planlar sıfır seviyesinde. Herkes bizi, bizim için kesinlikle faydalı olmayan bir sonuca doğru zorlamak istiyor.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın