Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankaların Mevduat Yarışı Kızıştı! Faizler Hızla Yükseliyor

Bankalar yıl sonu hedeflerini tutturmak amacıyla miktarın büyüklüğüne-küçüklüğüne bakmadan yüksek oranda mevduat faizi veriyor.
Bankaların Mevduat Yarışı Kızıştı! Faizler Hızla Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), son toplantıda politika faizini yüzde 40’a çıkarmasının ardından, bankaların müşterilerine verdiği mevduat faizleri de yeniden yükseldi. Risk sevmeyen ve her ne kadar enflasyonun altında olsa da garanti yatırım aracı olan mevduatlara da ilgi bu nedenle her geçen gün artıyor.

Sektörün toplam mevduatı, 1 Aralık ile biten haftada 19,6 milyar lira daha artış göstererek 14 trilyon 585 milyar liraya yükseldi. Mevduat faizleri ise bu dönemde yüzde 49,33 seviyesine çıkarak yüzde 50’ya dayandı.

Bankacılık sektörü, yıl sonunun yaklaşması ve hedeflerin ulaşılması gerekliliğiyle adeta yarışa girdi. Faiz oranları her bankada farklılık gösterirken, insanlar en yüksek hangisi veriyorsa parasını oraya aktarmaya başladı.

20 Bin Lirada Bile Yüzde 40 Seviyeleri Konuşuluyor

20 Bin Lirada Bile Yüzde 40 Seviyeleri Konuşuluyor
Kaynak: TCMB

Yılın bitmesine günler kaldı. Hedeflerin gerçekleştirilmesi ve bilançoların daha iyi görünmesi için bankalar büyük bir çaba gösteriyor. Bu nedenle de mevduat faizlerinde birbirleriyle yarışır hale geldiler.

Ana paranın miktarı yükseldikçe faiz oranları da artıyor. 10-20 bin liralık mevduatlarda bile yüzde 40,5’in altında faizler önerilmiyor. 100 milyon liranın üzerindeki tutarlarda bu oranın yüzde 50-55 seviyelerine bile çıkabileceği bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Genel olarak en çok tercih edilen 1-3 ay vadeli TL mevduatlarda ise TL mevduatta ise en düşük faiz oranı yüzde 42,5 seviyelerinde seyrediyor.

Mevduat tarafında işler bu şekildeyken, TL kaynaklı kur korumalı mevduat faizinde ise düşüş var. Geçen hafta yüzde 12 olan bu oran, yüzde 5’lere inmiş durumda.

Bu arada KKM’lerden çıkış sürüyor. Dün açıklanan verilere göre 1 Aralık haftası itibarıyla 2 trilyon 714 milyar TL seviyesine indi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKM’nin Ağustos ayı ortası itibarıyla rekor seviye olan 3 trilyon 408 milyar TL’yi gördüğünü, ancak geçici düzenleme görevini yerine getirdiğini ve istikrarlı azalmanın sürdüğünü söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın