Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankaların İştahı Kaçtı: Kredi Muslukları Açılmayacak

Seçim öncesi iktidarın kredi musluklarını açacağına yönelik beklentiler boşluğa düştü. İhtiyaç ve ev kredilerine getirilen limit nakit ihtiyacı için seçimi bekleyenleri üzdü.
Bankaların İştahı Kaçtı: Kredi Muslukları Açılmayacak
YAYINLANMA ZAMANI

Enflasyon baskısı altında ezilen vatandaşlar nakit ihtiyaçları için bankaların vereceği ucuz kredilerden medet umarken beklenen olmadı. Kredi musluklarını kapalı tutan bankalar ticari kredilerde pozitif ayrımcılık gözetirken ihtiyaç kredilerinde durum tam tersi oldu.

Kredi faizlerinin ticarette taban, konutta tavan yaptığı haberleri geçen yıl gündeme gelirken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Mart ayının başında ihtiyaç kredisi faizine örtülü üst sınır getirdiği için bankacılık sektöründe müdahalelere devam sinyali verildi.

Ekonomim’e konuşan sektör kaynakları, ihtiyaç kredilerinde 70 bin lira sınırının üzerine hiç çıkılmadığını, ticari kredilerin ise bıçak gibi kesildiğini paylaştı.

Ekonomiyi canlandırmak adına mali destek verilen küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) için de kredilerde yavaşlama kaydedildiği aktarıldı.

Sınır, İhtiyaç Kredilerinde 70 Bin, Konut Kredilerinde 250 Bin Lira

ABD’de başlayan bankacılık krizinin Türk bankalarında sıkılaşma ile sonuçlandığı ve kredi arzının daha da kısıtlandığı görüldü.

GCM Yatırım Banner

Taksitli ticari kredilerde eski iştahı olmayan bankalara geçen hafta TCMB tarafından gönderilen yazıda ise kredilerin kesin bir dille kısıtlanacağı deklare edildi.

Kamu bankasından bir kaynağın aktardığına göre Merkez Bankası, bankalara gönderdiği yazıda ihtiyaç ve konut kredilerine üst sınır getirilmesini bildirdi. Buna göre ihtiyaç kredilerinde üst sınırın 70 bin lira, konut kredilerinde ise 250 bin lira olacağı talimatı verildi.

Merkez Bankası’nın talimatı kamu bankasının yanı sıra üç özel banka kaynağı tarafından da teyit edildi. Kaynakların ortak kanısı ise seçim belirsizliğinin sektörü zorladığı yönünde oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.