Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Kredi Kartına Gelecek Düzenlemeden Habersiz

TCMB’nin faiz toplantısı sonunda kredi kartlarına getirilecek sınırlamayı içeren düzenlemeyi duyurması beklenirken, Garanti BBVA Genel Müdürü’nden açıklama geldi.
Bankalar Kredi Kartına Gelecek Düzenlemeden Habersiz
HABER GİRİŞ

Kredi kartı kullanımının sınırlandırılması ısrarını sürdüren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, vatandaşların gelirinden çok tükettiği ve ekonomiyi soğutmak için bir diğer adımın da kart kullanımını düşürmek olduğu tezini Merkez Bankası’nın hayata geçirmesi bekleniyor.

Bugün yeni başkanı Fatih Karahan ile ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını yapacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kredi kartlarına getirilecek düzenlemeyi duyuracağı tahminleri yüksek sesle konuşuluyor.

Sektör kaynakları ve finans uzmanları kredi kartlarına getirilecek sınırlamaların geçim krizini derinleştirebileceği uyarısını yapsa da bankacılık sektörü düzenlemeye kesin gözüyle bakıyor.

Bankacılık sektörünün ise gelmesi yüksek ihtimal görülen düzenlemenin içeriğinden habersiz olduğu öğrenildi. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Önlem gelme ihtimali var, içeriğini bilmiyoruz. Biz de merakla bekliyoruz” diye konuştu.


Baştuğ, daha önceki değerlendirmelerinde kredi kartlarına gelmesi beklenen düzenlemenin gerekli olduğunu savunmuştu.

Garanti BBVA Genel Müdürü, enflasyonla mücadelenin konuşulduğu bir ortamda tüketimin kredi kartı alacaklarının üç kattan fazla artmasının doğru olmadığını söylemişti. Bu nedenle kredi kartı kullanımını sınırlayacak bir düzenlemenin gelmesinin gerektiğini kaydetmişti (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.