Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Birliği Borçlara İlişkin Tüm Detayları Paylaştı

Türkiye Bankalar Birliği, kredi ve kredi kartları borçlarına ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeyi tüm detaylarıyla açıkladı.
Bankalar Birliği Borçlara İlişkin Tüm Detayları Paylaştı
HABER GİRİŞ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından bugün karşılıksız çek ve protestolu senetlerle kredi ve kredi kartları borçlarına ilişkin kayıtların dikkate alınmaması için kanuna eklenen geçici maddeyi duyurdu. Geçici maddenin bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği açıklandı.

Kurum tarafından yapılan açıklamada geçici maddede senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödenmediği için TBB Risk Merkezi’ne bildirimde bulunanların borçlarının geciken kısmının 1 Temmuz 2023 tarihine kadar tamamının ödenmesi ya da yeniden yapılandırılması durumunda geçmişe dönük kredi performanslarında olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacağı yer aldı.

Bahsi geçen borlardaki anapara ya da taksit ödemeleri için tarihin 1 Kasım 2022’den önce olması gerektiği belirtildi.

Vadesi 1 Ekim’den Önce Olan Borçlar için Geçerli

Kurum bugün yürürlüğe giren geçici maddeye ilişkin detaylı bir açıklamada bulundu. Düzenlemenin kapsamının gerçek ve tüzel kişilerin karşılıksız çek, protestolu senet, bireysel ve ticari nitelikli kredi kartı dahil tüm kredi borçları olduğuna işaret etti.

Ödenmesi gereken tarih yani vadesi 1 Ekim 2022’den sonra dolan borcun bu düzenlemeye dahil olmadığı iletildi. Vadesi 1 Ekim’den önce dolan borçlar için geçerli olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

TBB Risk Merkezi’nin üyesi olan banka ve finansal kuruluş müşterilerinin risk bilgilerini toplamak ve söz konusu bilgileri bu kuruluşlarla paylaştığı bildirildi. Ayrıca merkezin, müşterileriyle ve onay vermeleri koşuluyla 3. kişilerle de paylaşılması için TBB nezdinde kurulduğu söylendi.

Yeniden Yapılandırma Talebi Ticari Karara Bağlı Olacak

Bu düzenleme kapsamında ödeme yapıldığı takdirde, borç bilgileriyle birlikte ödeme bilgileri bundan sonraki finansal işlemlerde Risk Merkezi’ndeki kayıtlarda banka ve finansal kuruluşlarda dikkate alınmayacak.

Borcumu yeniden yapılandırmak için ilgili banka ve finansal kuruluşa başvuran kişilerin taleplerinin olumlu karşılanmadığı durumda her iki tarafın da anlaşmasının mümkün olduğuna dikkat çekildi.

Karşılıklı anlaşmanın, banka veya finansal kuruluş ile imzalamış olan kredi sözleşmesinin şartlarında herhangi bir değişiklik yapılması olarak iletildi. Bundan kaynaklı yeniden yapılandırma talebinin banka veya finansal kuruluşun ticari kararına bağlı olduğuna işarete edildi.

Borcun banka veya finansal kuruluşlara ödenmesi halinde TBB Risk Merkezi Raporunda ne zaman görülebilir?

  • Kredi kartı dahil kredi borcuna ilişkin ödeme bilgileri;
    e-Devlet haricindeki kanallar üzerinden: ödeme tarihini takip eden bir sonraki ay sonunda
    e-Devlet kanalı üzerinden: ödeme tarihini takip eden 2 iş günü sonrasında
  • Karşılıksız çeke ilişkin ödeme bilgileri; Hem e-Devlet hem de diğer kanallar üzerinden: ödeme tarihini takip eden 2 iş günü sonrasında
  • Protestolu senede ilişkin ödeme bilgileri; Hem e-Devlet hem de diğer kanallar üzerinden: ödeme tarihini takip eden 1 iş günü sonrasında

Borcun tamamen ödenmesi veya yeniden yapılandırılması durumunda banka ve finansal kuruluşlardan yeni bir kredi veya kredi kartı almanın Bankacılık Kanunu ve ilgili düzenlemelere göre vereceği ticari bir karar olduğu açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.