Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Arası FAST İşlemlerinde Üst Limit Yükseldi!

TCMB, 21 Aralık’ta yaptığı açıklamada, FAST gönderme limitiyle ilgili tutar güncellemesi yaptı. FAST nedir? Nasıl kullanılır? Hangi para birimlerini kabul ediyor? İşte detaylar;
Bankalar Arası FAST İşlemlerinde Üst Limit Yükseldi!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) limitlerinin güncellendiğini duyurdu. Söz konusu işlemlerde limitlerin 50 bin liraya yükseltildiği belirtildi.

Böylece 7 gün 24 saat boyunca 50 bin liraya kadar olan tutarlar, istenildiği zaman kişiye veya kuruma ETF yapılabilecek. Bu limit daha önceki süreçte 20 bin lira olarak uygulanıyordu.

Son güncellemeyle birlikte limit 20 bin liradan 50 bin liraya çıktı.İnternet ve mobil bankacılık sistemini kullananlar 50 bin liralık FAST limitini görebiliyor.

25 Kasım tarihinde bankacılık ödeme sistemine ilişkin yeni düzenleme açıklanmıştı. TCMB, bankaların hafta içi sat 16.00 sonrası ve hafta sonu yapılan EFT/FAST işlemleri için yüzde 50 fazla azami ücret uygulamasını kaldırmıştı.

FAST Nedir?

FAST, Merkez Bankası tarafından işletime alınan anlık bir ödeme sistemidir. FAST’ta ödemeler 7/24 ve anında karşı hesaba geçer. Ödemenin tarafları bankaları tarafından ödemenin durumu hakkında anında bilgilendirilir.

GCM Yatırım Banner

Bu sisteme üye bir finansal kuruluşun müşterisi, mobil veya internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak FAST ödemesi yapabilir. FAST sisteminde sadece Türk lirası ödeme işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

FAST, farklı finansal kuruluşların müşterileri arasında ödemeler için kullanılıyor. Yani alıcısı ve göndericisi aynı finansal kuruluşun çatısı altındaki ödemeler havale sınıfına giriyor ve FAST üzerinden gerçekleştirilemiyor. FAST, TR Karekodun geçerli olduğu işyerlerinde ve e-ticaret sitelerinde kullanılabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.